.
Jest Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. Co dokument mówi o węglu brunatnym i transformacji?
2021-02-04 07:26:00
Rada Ministrów zatwierdziła „Politykę Energetyczną Polski do 2040 r.”. Dokument przygotowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a zwiera – jak czytamy – „długoterminową wizję dążenia do neutralności klimatycznej UE do 2050 r. oraz mechanizmy regulacyjne stymulujące osiąganie efektów w najbliższych dziesięcioleciach”. Sporo tam też informacji o węglu brunatnym i sprawiedliwej transformacji regionu.
„To kopalnia likwiduje szkołę”. Radni podjęli uchwałę o zamiarze
2020-02-28 07:03:46
Uchwałę mówiącą o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej w Tomisławicach podjęli radni w Wierzbinku. Choć od dawna wiadomo, że to konieczne, bo wkrótce zniknie ona z powodu ekspansji kopalni w tej miejscowości, to i tak decyzja ta wywołała gorącą dyskusję.
Kopalnia będzie rozmawiać z gminami o nowych projektach
2019-09-05 16:47:58
– Napotykamy wiele problemów formalnoprawnych, ale też czysto ekonomicznych. One wszystkie przenoszą się na nasze plany. Dzisiaj kopalnia ,,Konin” to trzy odkrywki ,,Jóźwin”, ,,Tomisławice” i ,,Drzewce”. Staramy się o koncesję na złoże ,,Ościsłowo” – mówił prezes. Czy ta ostatnia powstanie na razie nie wiadomo. Jak zapewniał prezes, firma chce u nas nadal pracować. – Chcemy zbudować tu w regionie drugą nogę działalności kopalni – tłumaczył.
Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?
2017-10-10 07:00:00
Kopalnia „Konin” jest gotowa wyłożyć prawie 12 milionów na budowę rurociągu, którym doprowadzałaby wodę do Jeziora Wilczyńskiego. Taką deklarację złożyła po raz kolejny Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Pod warunkiem, że spółka otrzyma koncesję na wydobywanie węgla z „Ościsłowa”. W urzędzie usłyszeliśmy, że postępowanie właśnie się kończy, dokładnej daty wydania decyzji środowiskowej nie można określić, a sprawa jest wyjątkowo skomplikowana.
Opóźni się decyzja w sprawie cmentarzyska sprzed 5,5 tysiąca lat
2017-01-18 11:14:29
Wydłuży się w czasie podjęcie decyzji w sprawie wpisania do rejestru zabytków cmentarzyska sprzed 5,5 tysiąca lat we wsi Góry, które znajduje się w miejscu planowanej odkrywki „Ościsłowo”. Jak się dowiedzieliśmy w konińskiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, została podjęta decyzja o konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań.