Z całej Wielkopolski przyjechali dzisiaj do Konina uczniowie i opiekunowie na podsumowanie 5 edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego Panny Wyklęte. W zmaganiach brało udział ponad 200 osób.
Realizowany od kilku lat konkurs ma na celu upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Tegoroczna edycja była poświęcona sylwetkom niezłomnych kobiet, które walczyły o wolną Polskę już w trakcie II wojny światowej, ale również działały w powojennym antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym. Kim były? – Były łączniczkami, sanitariuszkami, narzeczonymi, siostrami i powiernicami żołnierzy wyklętych, ale także aktywnie zaangażowane w walkę. Przez całe lata skazane były na zapomnienie. Panny wyklęte to ciche bohaterki zmagań o wolną Polskę, które dopiero teraz historia dla nas odkrywa – mówiono podczas gali.
Organizatorką projektu i pomysłodawczynią konkursu jest Zofia Itman, radna województwa wielkopolskiego. – Bardzo się cieszę z tak licznej obecności. Chcę podziękować za zaangażowanie wszystkim młodym ludziom i ich opiekunom. To jest dla nas wartość bezcenna. Z roku na rok jest coraz większe zainteresowanie tematem żołnierzy wyklętych i panien wyklętych, które zawsze stały tak trochę z boku. Docenienie ich roli jest nie do przecenienia. Polityka historyczna i odwoływanie się do pamięci, przenoszenie tego dalej na następne pokolenia, to jest dla nas takie ważne zadanie. Wzięliśmy sobie za cel upowszechnianie takich wartości. Gratuluję wszystkim, bo uczestników było ponad 200 z całej Wielkopolski – mówiła Zofia Itman. Wśród gości nie zabrakło parlamentarzystów, samorządowców, lokalnych instytucji oraz sponsorów.
W kategorii lapbook szkół ponadpodstawowych I miejsca zajęły Maria Dragan i Marta Kwiatkowska (Koło), II – Daria Lepczyńska (Żychlin), III – Zuzanna Surdyk (Poznań), wyróżnienie – Laura Broda (Koło).
W kategorii praca literacka szkół podstawowych I miejsce zajął Maciej Kantorski, II – Igor Sędziak (obaj Kłodawa), III – Zofia Lewandowska (Osiecza) i Nikola Jankowska (Trąbczyn), wyróżnienia: Apolonia Pleskaczyńska (Poznań), Marika Macyszyn (Golina) i Sara Chmielewska (Wolsztyn).
W kategorii praca literacka szkół ponadpodstawowych I miejsce zajął Mateusz Olejnik (Konin), II – Maja Brok (Poznań).
W kategorii praca plastyczna (szkoły podstawowe) I miejsce zajęła Karolina Majchrzak (Leszno), II – Nikola Ptasińska (Skarżyn) i Antoni Galiński (Budzisław Kościelny), III miejsce – Aleksandra Karolczak (Stęszew) i Oskar Sadowski (Pawłowice), wyróżnienia – Marianna Klimas (Koło), Julia Grzelak (Budzisław Kościelny), Larysa Klukaczyńska (Dobrów), Maja Ławniczak (Trąbczyn), Emilia Librowska (Stęszew), Agata Suta (Golina).
W kategorii praca plastyczna (szkoły ponadpodstawowe) I miejsce zajęła Ewa Kowalkowska (Konin), II – Aleksandra Jaworska (Konin), III – Olga Buśkiewicz (Konin), wyróżnienia: Laura Broda (Koło), Zuzanna Monika Kujawa (Konin).
W kategorii komiks (szkoły podstawowe) I miejsce zajęła Natasza Irena Glinkowska (Dobra), II – Alan Bręk (Obrzyck), III – Oliwier Czekała (Turek), wyróżnienie – Paulina Czyżewska (Koło).
W kategorii muzycznej (szkoły podstawowe) I miejsce zajęli Michalina Michalak i Filip Pietrzak (oboje Kłodawa), II miejsce – Martyna Radosz (Turek).