Sauny domowe pozwalają cieszyć się relaksem bez szukania, gdzie działa saunarium, ścisku wśród obcych ludzi i planowania takich sesji. Jednak nie każdy model będzie odpowiedni do domowego użytku. O czym warto pamiętać?
Sauna domowanie powinna generować olbrzymich ilości pary, więc w grę wchodzi albo sauna infrared, w której pary nie ma wcale, albo sauna fińska, w której wilgotność jest utrzymywana na niskim poziomie. Wybór między tymi dwoma rozwiązaniami jest w zasadzie dowolny, choć oczywiście należy pamiętać, że i zasada działania, i ceny będą się jednak różniły.
Z konieczności łatwość montażu często staje się kryterium kluczowym. Dziś producenci saun domowych rozwiązują ten problem, stosując konstrukcje modułowe. Ściany spina się z sufitem i podłogą specjalnymi klamrami, a cały proces zajmuje nie więcej niż 2-3 godziny, wliczając już w to czas potrzebny na podłączenie całości do zasilania. To zresztą nie stanowi już ograniczenia, ponieważ sauny 1-osobowe, a także niektóre modele dla 2 osób mogą być zasilane z sieci 230 V. A przy liczbie osób będąc, zaznaczymy tylko z kronikarskiego obowiązku, że sauna domowa raczej rzadko zmieści w komfortowych warunkach więcej niż 3 osoby i zresztą wydaje się, że to całkiem słuszne.
Domowe saunarium według wielu osób zawsze będzie miało pewne klimatyczne braki względem autentycznej sauny, natomiast trzeba też uczciwie przyznać, że będzie miało też spory potencjał do wypracowania przewagi. Dobra sauna domowa, wykonana z odpowiedniego drewna, prawidłowo urządzona i oświetlona to naprawdę dobry start, natomiast o klimat można zadbać, decydując się na zakup jednego z wariantów z systemem nagłośnienia. To pozwoli na przygotowanie sesji, jakiej w klasycznym saunarium przygotować by się nie dało. Nie będzie to ważniejsze niż zwarta stylistyka i prosta forma charakterystyczne dla saun, ale na pewno często zadziała na plus.
Oczywiście ocena, czy koszty są niskie czy wysokie, zawsze będzie kwestią subiektywną, jednak nie ulega wątpliwości, że dziś zakup sauny jest mniejszym obciążeniem niż kiedykolwiek wcześniej. Siłą rzeczy potrzeba będzie sporo energii do zasilania, choć akurat pod tym względem sauny IR naprawdę pozytywnie zaskakują, bo wymagają bardzo krótkiego czasu na przygotowanie. W domowych warunkach zawsze jest to istotne, ponieważ konieczność godzinnego nagrzewania sauny kilkukilowatowym piecem na pewno odbije się na rachunkach przy regularnym użytkowaniu, ale trzeba to jednak odnieść do przyjemności, jaką może dać sesja w domowej saunie. Tak czy inaczej, warto patrzeć i na koszty zakupu i późniejszej eksploatacji – pod tym względem zdecydowanie pewne modele lepiej pasują do domowych zastosowań niż inne.