W auli Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Kościelcu, w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia” członkowie Zespołu Tańca Ludowego „Kościelec” oraz zespołu wokalnego Alebabki zaprezentowali kościeleckiej społeczności przedstawienie zatytułowane „Podkoziołek”. Zgromadzona w auli publiczność mogła poznać tradycje wielkopolskie związane z zapustami.
Podkoziołek to dawna ludowa zabawa znana w zachodniej Wielkopolsce i na Kujawach, odbywająca się we wtorek przed Środą Popielcową. Brały w niej udział dziewczęta, które w czasie mijającego karnawału nie wyszły za mąż. Podczas tańców panny składały pieniężne ofiary podkoziołkowi – figurce stojącej przed muzykantami, wyobrażającej popiersie kozła albo jego głowę.
W kościeleckim przedstawieniu można było usłyszeć pieśni związane z tradycją Podkoziołka: „Na koziełka trzeba dać”, ale także typowe przyśpiewki wywodzące się z regionu wielkopolskiego. W ludowej inscenizacji nie mogło także zabraknąć tańców. Młodzież, dzieci i dorośli, którzy także brali udział w projekcie, wykonali Ceglorza, Szewca oraz suitę tańców wielkopolskich. Nad choreografią przedstawienia czuwała Anna Kucharska, instruktorka ZTL „Kościelec”, natomiast oprawą wokalną i muzyczną zajęły się Marlena Piguła, opiekun zespołu Alebabki oraz akordeonistka Małgorzata Stężewska.
Projekt powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Kultury i Folkloru działającego przy ZSRCKU w Kościelcu.
opr. abk
zdj. ZTL „Kościelec”