Chwast rosnąc nad uprawą, aktywnie przechwytuje energię słoneczną. Dzięki intensywnej fotosyntezie np. rumianku, rosnąca ściółka prowadzi do powolnego zacienienia i ucisku roślin rzepakowych. Braki w odpowiednim nasłonecznieniu rzepaku pogarszają plon, a tym samym jakość nasion. Chwasty powodują wyleganie upraw, znacznie utrudniając zbiór i zwiększając wilgotność masy roślinnej.
Ponadto chwasty o głębokich i potężnych systemach korzeniowych potrafią wchłonąć ogromne ilości wody (gorczyca, amarant), a jeszcze inne – jak popularna rzodkiewka wykorzystuje intensywniej od rzepaku składniki odżywcze zawarte w glebie. Zapychając nie tylko glebę, ale także same ziarna rzepaku, od których trudno je oddzielić, ponieważ praktycznie nie różnią się wielkością.
Chwasty powodują wiele negatywnych czynników, wpływających bezpośrednio na prawidłowy rozwój rzepaku. Jakich zatem środków używa się jesienną porą, aby pozbyć się niechcianych gości na polu? Z pomocą przychodzą opryski herbicydowe.
Stosowanie chemicznych środków kontroli rzepaku pozostaje ważnym elementem kompleksowego i zintegrowanego systemu ochrony roślin i zachowania ich plonu. Odchwaszczanie przy użyciu chemicznych środków ochrony jest wydarzeniem, którego skuteczność zależy od prawidłowego doboru herbicydów rzepakowych oraz wprowadzenia preparatów zgodnie z zaleceniami producentów, aby zmaksymalizować wpływ na szkodliwe obiekty (chwasty) i minimalnie wpłynąć na środowisko.
W celu ograniczenia liczby gatunków chwastu i ostów stosuje się herbicydy rzepakowe o ciągłym działaniu na bazie substancji czynnej glifosatu. Racjonalne jest również stosowanie mieszanek zbiornikowych na bazie herbicydów rzepakowych z różnymi składnikami aktywnymi. Na przykład glifosat w połączeniu z preparatami kwasu fenoksyoctowego. Preparaty o ciągłym działaniu służą do niszczenia kompleksów chwastów na dwa do trzech tygodni przed orką.
Na produktywność plonu duży wpływ ma występowanie chwastów w uprawach jesienią, w początkowych fazach wzrostu i rozwoju roślin rzepaku. Zapychanie jesienne prowadzi do nadmiernego usuwania miejsca wzrostu nad powierzchnią gleby, słabego rozwoju systemów korzeniowych i na ogół zwiększ ryzyko przemarznięcia rzepaku, a także powoduje powstawanie upraw niskoplennych. W przypadku silnego zachwaszczenia utrata biomasy rzepakowej może wynosić 30-50%.
Aby zapobiec jesiennemu skażeniu obszarów pod uprawami, uprawy opryskuje się herbicydami doglebowymi przed lub po siewie. Do herbicydów doglebowych stosowanych na polu przed pojawieniem się pędów roślin i które mają szerokie spektrum działania, należą leki, w szczególności pochodne chloroacetanilidu – metazachlor, S-metolachlor, acetochlor i dinitroanilina – trifluralina. Jednak preparaty na bazie powyższych substancji są nieskuteczne w zwalczaniu chwastów wieloletnich. Do jesiennych oprysków rzepaku stosuje się preparat na bazie chlomazonu, a do późnej kontroli posiewnej preparaty na bazie chlopyralidu.
Przedwschodowe stosowanie doglebowych herbicydów rzepakowych zapewnia skuteczne zwalczanie chwastów i niektórych chwastów dwuliściennych. W celu rozszerzenia spektrum działania w zwalczaniu chwastów zbożowych zaleca się stosowanie pochodnym chlomazonu w mieszance zbiornikowej z herbicydem doglebowym na bazie S-metolachloru.
Aby uzyskać maksymalną skuteczność stosowania oprysków rzepaku, należy przestrzegać następujących wymagań:
Struktura gleby na polach powinna być płytka -wielkość brył gleby nie powinna przekraczać 20 mm;
Wilgotność gleby powinna być umiarkowanie wysoka –dopiero w takich warunkach herbicydy rzepakowe zaczynają działać najwydajniej;
Rodzaj gleby –typ gleby, a także zawartość substancji organicznych w tejże, mogą wpływać na wydajność techniczną herbicydów. Im lżejsza gleba, tym mniej leku zużywa się do jej przetworzenia;
Temperatura otoczenia –Im cieplej, tym wyższa wydajność techniczna herbicydów rzepakowych, i odwrotnie – przy niskich temperaturach powietrza i braku upadów wydajność techniczna herbicydów będzie mniejsza.
Pamiętaj aby dobrze dobrać dysze do opryskiwaczy - Opryskiwacz musi być dobrze przystosowany do potrzeb, tylko wtedy oprysk będzie skuteczny. Dysze Teejet do opryskiwaczy polowych - https://agrotech-junoszyn.pl/teejet/opryskiwanie/dysze-do-opryskiwaczy/
Zadbanie o powyższe czynniki, a także dobór odpowiednich substancji opryskowych rzepaku sprzyjać będzie możliwie najefektywniejszemu zwalczaniu chwastów na jesiennym polu. Opryskiwanie należy wykonywać za pomocą produktów o odpowiednich właściwościach technicznych: muszą być dokładnie oczyszczone z resztek stosowanych wcześniej preparatów rzepakowych, a wyposażenie mechanizmów opryskowych powinno zapewniać aplikację roztworów w ilości zalecanych dla wybranego preparatu.