Choć to może wydawać się niewiarygodne to cynamon dodany do dań skutecznie ogranicza apetyt na słodycze, a dzięki temu reguluje też poziom insuliny. Ponadto eliminuje niepohamowane napady łaknienia, co w przypadku pojawiania się w towarzystwie deserów jest niezwykle pomocne.
Zacznijmy od tego, że cynamon jest źródłem wielu cennych substancji, a tym samym wykazuje właściwości zdrowotne. Dobrze radzi sobie z bakteriami i grzybami wywołującymi choroby żołądka, w tym także wrzodami. Będzie również pomocny u osób, które borykają się z nieprzyjemnym zapachem z ust, bo przyprawa ogranicza ilość bakterii beztlenowych w jamie ustnej. Szczególnie przydatny jest także podczas przeziębień, grypy i innych infekcji wirusowych.
Rozgrzewa
Po cynamon warto
sięgać w chłodne dni. Wystarczy dodać szczyptę do kawy, herbaty lub kakao, by
skutecznie rozgrzać organizm. Jednak powinny z przyprawy zrezygnować osoby
mające problemy z układem krwionośnym oraz krzepliwością krwi, ponieważ cynamon
rozszerza naczynia krwionośne.
Kiedy nie stosować cynamonu
I w jego przypadku należy zachować umiar. Przyjmuje się, że optymalna, dzienna dawka wynosi 0,1 mg na kilogram masy ciała. Dlaczego? Bowiem przyprawa w składzie posiada kumarynę, a większe jej ilości mogą prowadzić do uszkodzenia wątroby i nerek. Oprócz tego cynamon powinni ograniczyć wszyscy, którzy przyjmują leki na cukrzycę, a wykluczyć z diety kobiety w ciąży.
Przyprawa w kosmetyce
Warto wiedzieć, że liści i korzeni cynamonu pozyskuje się olejek wykorzystywany podczas aromaterapii. Olejek ikora cynamonu to prawdziwi siłacze wwalce zezmianami trądzikowymi. Likwidują ropne wypryski, rozjaśniają cerę, zapobiegają plamom trądzikowym i łagodzą przebarwienia.