Tuż przed zakończeniem rekrutacji do konińskich szkół średnich pojawił się ranking szkół tolerancyjnych i wolnych od mowy nienawiści. Stworzył go Piotr Czerniejewski, absolwent II LO, w oparciu o wyniki ankiet przeprowadzonych w internecie. Wypełniło je 539 uczniów z 7 szkół ponadgimnazjalnych w Koninie.
Dziś jest ostatni dzień rekrutacji do szkół średnich. Większość absolwentów podstawówek i gimnazjów pewnie już zalogowała się na platformie internetowej i wybrała szkoły, jednak ranking może pomóc niektórym utwierdzić się w przekonaniu czy zrobili dobrze. Jak mówi Piotr Czerniejewski – autor rankingu - stworzył go, ponieważ w ostatnim czasie fala hejtu i mowy nienawiści znacznie wzrosła i należy coś z tym zrobić. – W Gdańsku doprowadziła do śmierci prezydenta miasta. Zwracam się więc z prośbą do władz miasta Konina o przeprowadzenie w każdej szkole lekcji o tolerancji i zapobieganiu mowie nienawiści – mówi.
Absolwent II LO sprawdził jak w konińskich placówkach jest z równouprawnieniem, jak z tolerancją osób LGBT plus, czy szkoły są wolne od ksenofobii. – Ogólny wniosek z ankiet jest taki, że nie dochodzi do skrajnych przypadków, jednak np. zdarzają się zaczepki, czy złośliwe uwagi. Pobicia są rzadkością, ale występują – przyznaje Piotr.
Ogólny ranking szkół tolerancyjnych i wolnych od mowy nienawiści przedstawia się następująco:
I miejsca zajęło w nim II Liceum Ogólnokształcące,
II miejsce – III Liceum Ogólnokształcące,
III miejsce – I Liceum Ogólnokształcące,
IV miejsce – Zespół Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego,
V miejsce – Zespół Szkół Górniczo – Energetycznych,
VI miejsce – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego,
VII miejsce – Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika.