Wydarzenie odbywa się pod hasłem „Przyczajony tygrys czy konający smok. Wielkopolska Wschodnia w oczach biznesu”. – Chcemy dzisiaj porozmawiać o sprawach, które nas dotykają na co dzień. I o sprawach bieżących to będzie pierwsza część naszej konferencji. Chcielibyśmy także porozmawiać o tym, jak patrzymy w przyszłość, jak postrzegamy region, w którym przyszło nam żyć i prowadzić biznes – mówił Mateusz Kowalewski witając gości.
Piotr Korytkowski, prezydent Konina podkreślał, że wydarzenie jest wyjątkową okazją, by wspólnie zastanowić się nad przyszłością regionu i podkreślić ogromny potencjał rozwojowy miasta. – Konin Business Meeting porusza tematy niezwykłe, istotne dla przyszłości lokalnego biznesu, stwarza przestrzeń do dialogu między przedstawicielami biznesu, samorządu oraz ekspertami. Dzięki wymianie myśli i doświadczeń możemy lepiej zrozumieć potrzeby lokalnych przedsiębiorców, a tym samym wspierać ich wdrożenie do rozwoju i innowacji – mówił prezydent Korytkowski. Podkreślał, że region przechodzi obecnie trudny proces transformacji energetycznej i ważną w tym rolę lokalnych przedsiębiorców. – Konin jest miejscem, które się zmienia i rozwija. Skutecznie pozyskujemy fundusze na realizację projektów finansowych i współfinansowanych ze źródeł pozabudżetowych. Do 24 kwietnia 2025 roku podpisaliśmy 353 umowy o wartości 1.195.302.812,46 zł. Dofinansowanie do tych wszystkich zadań to ponad 836 milionów złotych. To tak jakbyśmy codziennie średnio, uwzględniając soboty i niedziele, podpisywali umowę na 509.000 zł. Tygodniowo to byłoby 3,5 miliona złotych. Dlaczego warto inwestować u nas? Bo mamy silne fundamenty, wsparcie inwestycji, atrakcyjne tereny inwestycyjne i ludzi pełnych pasji i zaangażowania, bo nie boimy się wyzwań. Przyszłość gospodarcza Konina i regionu konińskiego rysuje się jako dynamiczna i oparta na nowoczesnych technologiach. Z jednej strony Konin skutecznie przechodzi transformację po erze przemysłu paliwowo-energetycznego, z drugiej – aktywnie buduje pozycję lidera w sektorze niskoemisyjnych technologii energetyki odnawialnej i gospodarki wodorowej. To region pełen potencjału, gotowy na wyzwania przyszłości. Razem możemy zbudować przyszłość, w której Wielkopolska Wschodnia jest nie tylko miejscem przemian, ale i miejscem sukcesu, do czego wszystkich państwa przedsiębiorców z naszego regionu gorąco zachęcam i deklaruję możliwość współpracy – mówił Piotr Korytkowski.
O Akademii Nauk
Stosowanych w Koninie mówił jej rektor Artur Zimny. Zachęcał do nauki w ANS-ie,
która realizuje obecnie duży ponad dwunastomilionowy projekt bezpłatnego kształcenia
dla mieszkańców i osób pracujących w Wielkopolsce Wschodniej. – Projekt ma na
celu zdobycie kompetencji i kwalifikacji przez mieszkańców i osoby pracujące,
dostęp do projektu dla osób 18 plus tak, że właściwie wszyscy zainteresowani mogą
skorzystać. W jego ramach uczelnia oferuje różne formy kształcenia. Oferujemy to, na czym się znamy i co z sukcesem realizujemy od około 26,
prawie 27 lat. To różnego rodzaju studia pierwszego i drugiego stopnia, ale
wszystko krąży wokół kierunków technicznych i logistycznych, bo to się wpisuje
w inteligencję specjalizacji Wielkopolski Wschodniej. Ja myślę, że w tej sali
są osoby, które już miały okazję uczestniczyć w naszych różnych formach
szkoleniowych – mówił Artur Zimny.
Podczas konferencji odbywają się panele tematyczne oraz warsztaty. W
wydarzeniu
uczestniczą także studenci ANS-u oraz młodzież szkół średnich,
zaproszeni na konferencję przez Izbę Gospodarczą Wielkopolski
Wschodniej. – Chcemy pokazać
młodzieży, co się w Koninie dzieje, co się dzieje w obszarze
przedsiębiorczości,
bo często młodzi twierdzą, że w Koninie nie ma biznesu, nie
ma
gdzie pracować. Chcemy, żeby zobaczyli o czym rozmawiamy – mówił Mateusz
Kowalewski.