Teraz mają już wakacje, ale zanim wybrzmiał ostatni dzwonek, licealiści z „jedynki” jak co roku odwiedzili swoich rówieśników w Celle w Niemczech. Po raz kolejny przekonali się, że kraj w którym się urodzili nie ma znaczenia, a młodzie ludzie są wszędzie tacy sami.
W czerwcu tego roku 12 osobowa grupa licealistów wraz z opiekunkami wybrała się do Dolnej Saksonii. To już 28. wyjazd w ramach partnerskiej wymiany polsko-niemieckiej, w której I Liceum Ogólnokształcące w Koninie uczestniczy od 1991 roku. Jak opowiadali po powrocie, każdego dnia czekało na nich coś nowego. Żyli przez kilka dni życiem swoich niemieckich kolegów - jeździ komunikacją miejską, sami kupowali bilety, rozmawiali z podróżnymi. Pierwszy dzień spędzili z rodzinami, u których zamieszkali - byli w ZOO, w parkach, na meczach i piknikach. – W szkole przywitał nas dyrektor i władze miasta, zastępca burmistrza przygotował rewelacyjne wystąpienia na temat pytań jakie stawiamy sobie po obu stronach Odry, czy jest nam potrzeba Unia Europejska? Zauważył, że to co nie udaje się politykom w skali makro, a nam w skali mikro się udaje. Że spotykamy się bezpośrednio, na dotyk, wyciągnięcie ręki, rozmawiamy o trudnych wątkach. Bo my potrafiliśmy rozmawiać o holocauście , a później wypić wspólnie cappuccino – opowiada Marzena Grzybowska, nauczycielka i organizatorka wymiany. Młodzi ludzie odwiedzili też Hamburg - byli tam na koncercie w porcie i Hanower, były i kręgle, i miasteczko samochodowe niemieckich marek, warsztaty z ekologii, ale też wizyta w Centrum Dokumentacji Zbrodni Nazistowskich i Holocaustu w dawnym obozie zagłady w Bergen – Belsen, gdzie trafili powstańcy Armii Krajowej po zduszeniu Powstania Warszawskiego. – To była ważna lekcja historii i empatii – przyznaje Marzena Grzybowska. Ważnym elementem ich wizyty były też szkolne lekcje i podglądanie niemieckiego systemu edukacyjnego. – Obserwowaliśmy jak to się dzieje, że niemiecki uczeń pisze o wiele mniej sprawdzianów niż polski, a jest bardzo aktywny na lekcjach, nie ma „zaburzeń mowy", gdy staje na środku i ma coś zaprezentować, zawsze się stara, niezależnie jaką ma ocenę. Bo tam rozumieją, że ocena nie zależy od dwóch trudnych sprawdzianów w semestrze, ale od jakości i częstotliwości udziału w lekcji. To dlatego ta niemiecka maszyna tak dobrze działa, dlatego kształcą umiejętności a nie uczą się dla ocen – ocenia nauczycielka.
Opiekunkami grupy były: Marzena Grzybowska i Aleksandra Halejcio – Stankowska. Wyjazd dofinansowała Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży, czyli organizacja działająca dzięki wsparciu funduszy obu rządów.