Marszałek wielkopolski cofnął właścicielowi żwirowiska Przyjma IV w gminie Golina koncesję na użytkowanie terenu. W przyszłym tygodniu podobna decyzja ma zapaść w sprawie żwirowni w Depauli w gminie Krzymów. Przypomnijmy, że właścicielem obu wyrobisk jest jedna osoba, a pod koniec maja i na początku czerwca w Przyjmie i Depauli odkryto kilkaset beczek z niebezpiecznymi odpadami.
Halina Dąbrowska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa starostwa powiatowego poinformowała radnych o decyzjach podjętych przez marszałka wielkopolski podczas sesji Rady Powiatu Konińskiego. – Dowiedziałam się dzisiaj, że marszałek województwa cofnął koncesję przedsiębiorcy na wydobywanie kruszywa ze złoża Przyjma IV. Jeśli chodzi o Depaulę cofnięcie decyzji nastąpi w przyszłym tygodniu. Przedsiębiorca od pierwszej decyzji marszałka się odwołał. Pewnie będzie też odwołanie od drugiej. Jest też wniosek do marszałka o przeniesienie praw i obowiązków wynikających z koncesji na Depaulę na syna właściciela. Podczas komisji Andrzej Sparażyński, kierownik delegatury WIOŚ w Koninie, poinformował, że przedsiębiorca – właściciel żwirowni – został ukarany finansowo decyzjami WIOŚ na łączną kwotę 500 tysięcy złotych. Oczywiście też się odwołał – mówiła naczelnik Dąbrowska podczas obrad.
Przypomnijmy, że pierwsze beczki z niebezpiecznymi substancjami zostały wykopane 24 maja w Przyjmie w gminie Golina. W ciągu kolejnych kilku dni specjalne służby pod nadzorem strażaków i inspektorów ochrony środowiska ostatecznie wydobyły ponad 200 pojemników, w większości 200-litrowych. 2 czerwca podobnego odkrycia dokonano w żwirowni Depaula w gminie Krzymów. Tu jednak padł prawdziwy rekord. W ciągu trzech dni wykopano 412 pojemników, w tym 302 dwustulitrowych i 110 mniejszych plastikowych. Wszystkie zawierały chemikalia.
Wydobyte niebezpieczne odpady nadal stoją na terenie żwirowni.