W swoich osobistych zapiskach pro memoria bł. Stefan kardynał Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, wspominał, że w niedzielne przedpołudnie, w 35. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 1 września 1974 roku, przyjechał on z Warszawy do Kawnic, aby w czasie uroczystej Mszy Świętej nałożyć na skronie Maryi i Jezusa królewskie korony. Zebrała się wtedy wielka rzesza ludzi. Od samego Konina do Kawnic droga była zajęta przez pieszych pielgrzymów i pojazdy. Przed kościołem w Kawnicach tłum ludzi, dzieci, młodzieży.
Od piątku do niedzieli sanktuarium odwiedzili pątnicy powiatu konińskiego, którzy przybyli oddać hołd Najświętszej Maryi Pannie – kawnickiej Pani, Matce Pocieszycielce Strapionych. W tym czasie wierni mogli wziąć udział w wieczornych mszach świętych, czuwaniu przed Najświętszym Sakramentem, procesji różańcowej ulicami Kawnic, nieszporach oraz Apelu Jasnogórskim.
Sumie odpustowej o godz. 12.00 przy ołtarzu polowym, przewodniczył oraz wygłosił kazanie Prymas Polski, Wojciech Polak. Koncelebrowali ją także Tadeusz Itrych – inspektor pilski, przeor klasztoru oo. Kamedułów w Bieniszewie, współbracia posługujący w przeszłości w parafii, księża misjonarze z parafii św. Rodziny w Kazimierzu Biskupim oraz księża z dekanatu golińskiego. W wygłoszonej homilii szczególną uwagę zwrócić uwagę, że boże pocieszenie przychodzi przez Maryję, a my jak ona siewcami nadziei. – Błogosławiona jesteś Maryjo między niewiastami, błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła. Żeby doznać pociechy od Boga trzeba wierzyć. Złote jubileusz koronacji łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej Pocieszenia to niewątpliwie dla wszystkich nas, którzy tu 50 lat po tym wielkim wydarzeniu jesteśmy, okazja do wdzięczności Panu Bogu za dar Matki Bożej, matki Jego boskiego syna, naszej matki i królowej. Wszyscy jesteśmy wezwani i zaproszeni, by nieść naszym siostrom i braciom pociechę. To my mamy być teraz pocieszycielami, siewcami nadziei – mówił podczas homilii Prymas Polski.
Oprócz parafian i licznie przybyłych pielgrzymów w świętowaniu wzięli udział zaproszeni kapłani, służba ołtarza, władze samorządowe, poczty sztandarowe, grupy modlitewne oraz dzieci. Na zakończenie uroczystej mszy świętej odmówiono Litanie do Matki Bożej Pocieszenia, a także przeszła procesja do świątyni, gdzie został odśpiewany hymn dziękczynny Te Deum laudamus (Ciebie Boga Wysławiamy).