O środki na częściowe sfinansowanie przedsięwzięć mających na celu optymalizację kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej przez jednostki organizacyjne gmina wystąpiła do WFOŚiGW w Poznaniu w 2023 roku. Wszystkie pięć wniosków zyskały akceptację Funduszu i w listopadzie ubiegłego roku podpisane zostały umowy. – W tym roku przyszedł czas na realizację wszystkich zadań, obejmujących zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych na terenie gminy. Dziś uprzejmie informuję, że w ostatnim czasie Gmina Grodziec zakończyła realizację inwestycji, za przyczyną której na pięciu najbardziej energochłonnych obiektach użyteczności publicznej zostały zamontowane instalacje fotowoltaiczne – informuje Mariusz Woźniak. We wspomnianą instalację PV zostały wyposażone – Gminna Oczyszczalnia Ścieków w Grodźcu, Stacja Uzdatniania Wody w Grodźcu, szkoły podstawowe w Grodźcu i w Królikowie oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Ośrodek Zdrowia w Grodźcu. Wartość zadania obejmującego zakup i montaż 339 paneli PV o łącznej mocy 171 kW wyniosła ogółem 483.524,00 zł.
Wcześniej za ponad 200 tysięcy złotych instalacje fotowoltaiczne zostały zamontowane łącznie na prawie wszystkich strażnicach OSP (139 szt. paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 44,46 kW) – w Wielołęce, Grodźcu, Biskupicach, Łagiewnikach, Królikowie, Lądku i Lipicach. Taką instalację zyska także Stacja Uzdatniania Wody w Łagiewnikach podczas jej kompleksowej przebudowy i modernizacji, która zaplanowana jest na lata 2024/2025.
– W kontekście inwestycji w rozwiązania energooszczędne nie bez znaczenia pozostaje też fakt wymiany na terenie gminy 100% oświetlenia ulicznego na lampy typu LED (za blisko 1 mln zł), co uczyniło gminę Grodziec prekursorem w tej dziedzinie na terenie całego powiatu konińskiego – informuje Mariusz Woźniak. – A to nie koniec inwestycji w tym zakresie, bo dla zwiększenia efektywności energetycznej jest także planowany zakup i montaż energooszczędnej prasy odwadniania osadu do Gminnej Oczyszczalni Ścieków w Grodźcu, na które niebawem zostanie ogłoszone postępowanie przetargowe. A wszystko to z myślą o ochronie środowiska, klimatu oraz w odpowiedzi na to, co czai się za rogiem, czyli: podwyżkę prądu.