W 2023 roku minęło 25 lat od rozpoczęcia badań populacji bociana białego w gminie Kawęczyn. Kołem napędowym tej akcji i głównym koordynatorem jest Alina Bartosik, nauczycielka biologii i zapalony ornitolog. Corocznie w akcji liczenia bocianów, herbowego ptaka gminy Kawęczyn, brali jej uczniowie.
Początki obrączkowania
Przed ośmiu laty przy wsparciu władz gminy, przystąpiono do obrączkowania młodych bocianów. Utworzono silną ekipę z Rafałem Markowskim reprezentującym Grupę Badawczą Bociana Białego Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków Południowej Wielkopolski. Corocznie towarzyszył mu syn Jakub.
Przerwana akcja
W 2023 roku miano zaobrączkować 45 młodych bocianów. Akcja rozpoczęła się sprawnie. Zaobrączkowano bociany w Kowalach Pańskich. Stamtąd udano się do Dziewiątki. Tam bocianie gniazdo znajduje się przy szosie. Wszystko szło zgodnie z planem, dopóki jeden z obrączkarzy nie opuścił wysięgnika, na którym unoszony był do gniazda. Został potrącony przez samochód osobowy, kierowany przez młodą kobietę. Dalszego obrączkowania nie kontynuowano. Wówczas pani Bartosik stwierdziła, że w tej sytuacji dalsze obrączkowanie traci dla niej sens.
Dopełnił czarę goryczy
Tuż przed nowym rokiem nadeszła kolejna smutna wiadomość. W środę, 27 grudnia, zmarł po ciężkiej chorobie Rafał Markowski, obrączkarz. Łącznie zaobrączkował ok. 1000 bocianów. Jako informatyk, działając społecznie, przez wiele lat pełnił kluczową rolę w funkcjonowaniu projektu „Blisko bocianów”, czyli przekazu z gniazda bocianów w Przygodzicach. Zajmował się też badaniami i obrączkowaniem łabędzi niemych, krzykliwych i czarnodziobych w powiecie krotoszyńskim oraz na zimowisku w Kaliszu. Jego śmierć dopełniła czarę goryczy. W 2024 roku obrączkowanie w gminie Kawęczyn jest mało prawdopodobne. Czy w przyszłości znajdzie się ktoś, kto będzie chciał kontynuować to dzieło?