Budowa Ciepłowni Geotermalnej w Koninie w zakresie branży budowlanej jest na ukończeniu. W najbliższych tygodniach zaplanowano realizację prac związanych z nasadzeniami oraz placem technicznym w rejonie otworów Konin GT1 i GT-3. Jednocześnie w budynku trwają prace związane z wykonaniem prób ciśnieniowych układu technologicznego rurociągów geotermalnych i wody sieciowej, a także układów elektrycznych i automatyki przemysłowej. Zakończono podziemną sieć rurociągów łączących otwory GT-1 i GT-3 z budynkiem ciepłowni, którymi będzie dostarczana woda geotermalna do wymienników ciepła zabudowanych w ciepłowni.
Prace związane z uruchomieniem ciepłowni geotermalnej zostały przesunięte na II kwartał 2024 roku. Termin wykonania całości robót objętych zamówieniem nie powinien przekroczyć 30 czerwca 2024 roku. – Powodem przesunięcia terminu rozruchu układu technologicznego ciepłowni geotermalnej było nieprzewidziane zdarzenie w trakcie realizacji prac związanych z otworem geotermalnym Konin GT-3 – wyjaśnia Sławomir Lorek. – W trakcie operacji zapuszczania kolumny rur filtrowych do otworu, nastąpiło zakłócenie w systemie pomiaru aparatury kontrolno-pomiarowej.
To spowodowało błędny odczyt rejestracji głębokości zabudowywanych rur i w konsekwencji doprowadziło to do posadowienia filtra głębiej w stosunku do założeń projektowych. Filtr osadzony został ok. 10 metrów niżej niż powinien i nie spełniał w pełni swoich funkcji. – Prowadzone prace przy udziale nadzoru geologicznego i projektanta wykazały, że kolumna filtrowa częściowo jest posadowiona w warstwie, która nie jest przeznaczona do eksploatacji dla otworu geotermalnego. Po przeprowadzonych badaniach i pomiarach nadzór geologiczny oraz projektant zalecili wstrzymanie dalszych prac w otworze oraz zarekomendowali wykonanie prac rekonstrukcyjnych kolumny filtrowej w otworze Konin GT-3 – mówi Sławomir Lorek.
Zmiana terminu zakończenia inwestycji nie ma wpływu na wartość umowy z wykonawcą.
zdjęcie: Facebook/MPEC-Konin