Polskie Stronnictwo Ludowe przedstawiło dzisiaj w Koninie założenia projektu Uczciwa Polska. Jak mówiono, dotyczą one każdej grupy społecznej. Młodzi mogliby zaciągnąć nisko oprocentowany kredyt na mieszkanie. Wdowcy oprócz własnej emerytury otrzymywaliby także połowę emerytury po zmarłym małżonku. PSL proponuje, by nagrodzić pracowitych i w ramach drugiego zatrudnienia, nie ściągać dodatkowych podatków. Dzisiaj Konin odwiedził poseł Dariusz Kurzawa. Spotkał się z działaczami i członkami z Konina, Turku i Słupcy. Mówił także o planowanej w Koninie budowie elektrowni jądrowej.
– Tematem spotkania będą założenia projektu Uczciwa Polska oraz współpraca z komitetem Polska 2050 oraz innymi komitetami, ponieważ nie będziemy się zamykać tylko na ten jeden. Następnie przejdziemy do naszych spraw bieżących – mówił Krzysztof Czajkowski, szef konińskich struktur PSL.
– Zarzuca się opozycji, że nie ma pomysłu na Polskę, że nie wiemy co zrobić po wyborach, że nie chcemy niczego sensownego zaproponować Polakom. Usłyszeliśmy ostatnio, że PiS jedzie w Polskę, żeby dowiedzieć się czego potrzeba Polakom. My już to dawno wiemy, bo mieszkamy wśród zwykłych obywateli, spotykamy się z samorządowcami, spotykamy się z przedsiębiorcami, chodzimy po targowiskach, jesteśmy normalnymi ludźmi, a nie oderwanymi od rzeczywistości jak te bąki, które przyssały się do spółek Skarbu Państwa, do różnych wysokich stołków w Warszawie, także tutaj w regionie i czerpią z tego ogromne korzyści. Nie rozumieją tego jakie są prawdziwe problemy zwykłych Polaków. Dlatego zaproponowaliśmy program Uczciwa Polska – mówił poseł.
Jak wyjaśniał Dariusz Kurzawa są trzy najważniejsze punkty programu Uczciwa Polska. – Dotyczą każdej grupy społecznej. Mają wzmocnić nasze społeczeństwo i naszą gospodarkę. Bardzo ważny jest program dotyczący pierwszego mieszkania, 1,5-procentowego kredytu na nie. Słyszycie od najbliższych jak wzrosły koszty kredytów, koszty utrzymania mieszkań. Bank Gospodarstwa Krajowego może zagwarantować kredyt dla młodych ludzi, którzy chcą poszukać swojego pierwszego kąta, zbudować swój pierwszy dom, bądź kupić pierwsze mieszkanie. Ten bardzo preferencyjny kredyt na poziomie półtora procent. Ten sam bank może również zagwarantować 100 tysięcy udziału własnego, który często jest konieczny, żeby pozyskać kredyt – wyjaśniał. Jak mówił, młodym ludziom da szansę na zbudowanie trwałych więzi rodzinnych. Gospodarczo pobudzi rozwój budownictwa mieszkaniowego, które upada.
Kolejna propozycja jest skierowana do seniorów. – Zdarza się, że jeden z małżonków umiera, wtedy jest szansa, żeby przejść na wyższą emeryturę współmałżonka. W tej chwili jak się ma dwie emerytury w Polsce z trudem, ale daje się jeszcze związać koniec z końcem. Jednak jak ktoś zostanie z jedną emeryturą, to wtedy zaczynają się ogromne problemy. Proponujemy, żeby oprócz tej emerytury, którą otrzymuje wdowiec czy wdowa, dostał jeszcze połowę emerytury po zmarłym małżonku. Czyli łącznie odbierałby półtorej emerytury. Wtedy ta jakość życia tej osoby się poprawi. Od wielu lat mówimy też o emeryturze bez podatku. Ci co na niej są już się ich dosyć płacili różnego rodzaju składek. A od 13 czy 14 emerytury woleliby nie płacić podatków od swoich emerytur. To realna pomoc dla naszych emerytów – mówił Dariusz Kurzawa.
Trzecia propozycja ma pobudzić rynek pracy. – Chodzi o premiowanie pracowitych ludzi, a nie tych którzy patrzą, gdzie by dostać jakąś zapomogę. Chcemy dać szansę, by wzmocnić rynek pracy, docenić ludzi pracowitych. Proponujemy, żeby w ramach drugiego zatrudnienia, jeśli ktoś jest na jednym stałym etacie i płaci wszystkie pochodne to ta dodatkowa praca pozostaje bez dodatkowych obciążeń, bez składek zdrowotnych, zusowskich, bez ściągania dodatkowych podatków. Oczywiście musi być określony punkt do 120 tysięcy zł. Wszędzie borykamy się z brakiem rąk do pracy. Promujmy ludzi pracowitych – wyjaśniał poseł.
I pytał co z paliwem, które zostanie już wykorzystane, będzie już odpadem? – Co z tym zużytym paliwem jądrowym? Co się z nim stanie? Gdzie ono będzie składowane? Bo teraz się wszyscy cieszymy, a musimy już mieć doskonale przygotowany plan, co stanie się z tymi prętami paliwowymi, które będą wyeksploatowane i których trzeba się pozbyć? A wiecie jak się ich teraz pozbywa? One są zatapiane w szkło i transportowane do specjalnych magazynów. Gdzie takie magazyny będą na terenie Polski, w Wielkopolsce czy na terenie Kujaw? To też są ważne pytania, które trzeba przy tej okazji zadawać zarówno panu Solorzowi jak i rządowi. Nasze dzieci będą musiały kiedyś żyć obok tych składowisk, obok elektrowni – mówił.