Mural stylizowany na XV-wieczny drzeworyt, przedstawiający historyczną mapę Dąbia, zdobi centrum miejscowości. Ścienne dzieło zostało odnowione i ubogacone. Całość z historycznymi herbami stanowi nawiązanie do 600-letnich dziejów Dąbia i przyszłorocznych obchodów lokacji miasta. To drugie odnowione malowidło w mieście.
Drugi odnowiony mural zdobi Dąbie. To dzieło jest kontynuacją zeszłorocznej pracy artysty Stanisława Wójcickiego, której historia sięga czasów sprzed ponad 20 laty. Wówczas rodowity dąbianin, ówczesny uczeń kolskiego plastyka, Stanisław Wójcicki, zaproponował, aby na fragmencie ściany budynku przy ulicy 3 Maja w Dąbiu stworzyć rysunek nawiązujący do historii gminy. I tak się stało.
Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Rysunek na murze został nadgryziony zębem czasu, nieco przyblakł, więc powstał pomysł, by go odnowić. Poproszony o to Stanisław Wójcicki – już jako absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – zgodził się i wykonał mural w technice sgraffito. Uroczyste odsłonięcie ściennego malowidła miało miejsce latem ubiegłego roku. Wtedy też burmistrz Tomasz Ludwicki zapowiadał, że w planach ma odnowienie drugiego muralu. – Przedstawia historyczny plan miasta i także planujemy go odnowić. Myślę, że zrobimy to w przyszłym roku – mówił wówczas dąbski włodarz.
Jak się okazuje, plany zostały zrealizowane. Mural stylizowany jest na XV-wieczny drzeworyt, przedstawia historyczną mapę Dąbia z uwiecznionymi najważniejszymi zabytkami. Powstały przed laty też był dziełem Stanisława Wójcickiego, który teraz nadał mu nową jakość. – Mural prezentuje się znakomicie, łącząc historię Dąbia ze współczesnością. Dzięki obu muralom fasady kamienic naprzeciw dąbskiego ratusza dostały nowe życie. Cieszą oko mieszkańców i gości, a wygląd naszego miasta zyskuje na atrakcyjności. Całość dzieła wraz z historycznymi herbami stanowi doskonałe nawiązanie do 600-letnich dziejów Dąbia i przyszłorocznych obchodów lokacji miasta – powiedział burmistrz Tomasz Ludwicki.