Aż 20 pań przystąpiło do badań cytologicznych w ub. sobotę (5 marca) w Wyszynie w gminie Władysławów (powiat turecki). Umożliwił im to specjalnym mobilny punkt, który stanął obok tamtejszej remizy OSP. To pierwsza taka inicjatywa w powiecie tureckim.
Inicjatorem zaproszenia do wsi mobilnego punktu pobrań wymazów był miejscowy radny Bartłomiej Wiśniewski. Dostęp do ginekologa świadczącego usługi w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia dla kobiet z terenów wiejskich jest bardzo utrudniony. Wszystkie cztery punkty świadczące usługi w ramach NFZ w powiecie tureckim znajdują się w Turku. W żadnej z gmin nie działa nawet prywatny gabinet ginekologiczny. Zdaniem doktor Bożeny Janickiej, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, gabinety ginekologiczne w małych miejscowościach zamknęły nierealne przepisy jakie przyjął Narodowy Fundusz Zdrowia, wymagając funkcjonowania trzy razy w tygodniu po cztery godziny jako minimum. Tymczasem jeszcze przed wprowadzeniem przepisów, poradnie w małych miejscowościach otwarte były najwyżej dwa razy w tygodniu, a i to czasem było zbyt dużo. W ten sam sposób NFZ „wyprowadził” z małych gminnych przychodni poradnie rehabilitacyjne czy kardiologiczne.
Na złe rozwiązania systemowe nakłada się jeszcze brak lekarzy, stąd np. poradnia ginekologiczna działająca w szpitalu w Turku funkcjonuje jedynie na najniższym kontrakcie i czas oczekiwania na wizytę wydłuża się do miesiąca. Jak mówi dyrektor szpitala Krzysztof Sobczak, niestety nie ma chętnych na parce w poradni.
Elżbieta Klanowska, wójt Władysławowa mówi, że gmina włącza się w takie inicjatywny jak bezpłatne badania dla mieszkańców, udostępniając teren oraz przyłącze energetyczne. – W gminach są prowadzone różnego rodzaju badania, nie ukrywam, że najczęściej jednak są to badania mammograficzne. Tym razem pojawiła się możliwość przeprowadzenia badań cytologicznych i wydawało mi się to dobrym pomysłem – mówi wójt Klanowska.
W Wyszynie w piątek z bezpłatnych badań cytologicznych skorzystało 20 kobiet. – To znakomity wynik – mówi Bartłomiej Wiśniewski, radny gminny i miejscowy działacz społeczny.
Przedsięwzięcie medyczne współfinansowane było ze środków Funduszy Europejskich oraz Samorządu Województw Wielkopolskiego. ki