Nie tylko w Koninie, ale i Poznaniu pasażerowie będą korzystać z komunikacji miejskiej napędzanej wodorem. W tym roku (najpóźniej do 7 lipca) w naszym mieście pojawi się jeden dzierżawiony autobus wodorowy, natomiast po stolicy województwa poruszać się będzie 25 takich pojazdów. MPK Poznań podpisało umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie ich zakupu. Pierwsze z autobusów wodorowych powinny dotrzeć do Poznania w drugim półroczu 2023 roku.
Dotacja stanowi około 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji MPK Poznań. – Zakup autobusów z napędem wodorowym to zupełnie nowy rozdział w historii poznańskiej komunikacji miejskiej i kolejny ważny krok ku czystszemu powietrzu – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Tempo, w jakim zmienia się poznańska komunikacja miejska, jest imponujące. Kiedy nieco ponad dwa lata temu MPK Poznań wypuściło na swoje trasy autobusy elektryczne, chyba nikt się nie spodziewał, że tak szybko w naszym zasięgu pojawią się pojazdy z napędem wodorowym, emitujące do atmosfery w trakcie jazdy jedynie parę wodną. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, to w przyszłym roku pierwsze autobusy na wodór wyjadą na ulice miasta.
Z wnioskiem o dofinansowanie zakupu autobusów wodorowych w ramach programu "Zielony transport publiczny" MPK Poznań wystąpiło na początku ubiegłego roku. – Bazując na naszym olbrzymim doświadczeniu w pozyskiwaniu funduszy, zarówno unijnych, jak i krajowych, przygotowaliśmy wniosek o dofinansowanie, który zakładał zakup 84 autobusów elektrycznych z wodorowym ogniwem paliwowym oraz o dofinansowanie budowy stacji tankowania wodoru. Wniosek został pozytywnie zaopiniowany, jednak zainteresowanie programem „Zielony transport publiczny” było tak wielkie, że zostało nam zaproponowane dofinansowanie w ograniczonym zakresie – mówi Jerzy Zalwowski, wiceprezes zarządu MPK Poznań ds. ekonomiczno-finansowych.
Uzgodniono, że możliwy będzie zakup 25 autobusów. Wszystkie będą miały standardową długość 12 metrów. Z uwagi na taką liczbę pojazdów początkowo nie będzie konieczne budowanie własnej stacji tankowania wodorem – zgodnie z obecnymi planami dostawa wodoru i tankowanie będzie realizowane przez podmiot zewnętrzny wyłoniony w trakcie postępowania przetargowego.
Konin już rozstrzygnął taki przetarg, pierwszy w Polsce. Wodór będzie dostarczał ZE PAK. Mowa jest o 2-letnim okresie. Przypomnijmy, że w mieście najpóźniej do 7 lipca 2022 roku pojawi się autobus wodorowy, który MZK będzie dzierżawić. Miesięczny koszt jego wynajmu to 49 tysięcy złotych netto.
opr. mar