Wody Polskie i Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin będą wspólnie wykorzystywać wyrobiska pokopalniane, by zwiększyć retencję w Wielkopolsce Wschodniej. List intencyjny w tej sprawie podpisano w obecności Marka Gróbarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
– Ten projekt jest dla nas priorytetowy. Cieszymy się, że biznes włącza się w przywracanie zasobów wodnych – powiedział wiceminister Marek Gróbarczyk. – To teren, który jest bardzo doświadczony ostatnimi laty przez suszę. Można powiedzieć, że dzięki wykorzystaniu wyrobisk, praktycznie budujemy całe nowe pojezierze – powiedział Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Wyjaśnił, że dzięki współpracy z Zespołem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, w ramach zadań podstawowych Wód Polskich, czyli przeciwdziałania skutkom suszy, ale i zabezpieczenia przeciwpowodziowego – uda się małym kosztem – i co ważne w krótkim czasie – zmienić postać hydrologiczną całej Wielkopolski. – Jest to bardzo perspektywiczne działanie szczególnie dla Wód Polskich, ale też bardzo ważne dla całego regionu – mieszkańców, samorządów, rolników i wszystkich innych grup społecznych – tłumaczył natomiast Bogumił Nowak, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Poznaniu, na terenie którego znajduje się ten newralgiczny obszar.
Jak informują Wody Polskie, obecna sytuacja hydrologiczna jest wynikiem wystąpienia w krótkim czasie wielu niekorzystnych zjawisk pogodowych oraz zmian w klimacie, które można obserwować na całym świecie. Susza, która jest największym wyzwaniem dla tego regionu, osiągnęła maksymalny zasięg i intensywność od 2015 roku. Na systematyczne obniżenie poziomu wody w rzekach całego kraju ma wpływ przede wszystkim niedobór opadów.
Dlatego Wody Polskie oraz ZE PAK przygotowały zintegrowany program odbudowy stosunków wodnych, obejmujący swoim zasięgiem zarówno wyrobiska pokopalniane, rzeki i kanały przepływające przez ten obszar oraz jeziora i mokradła z pobliskiego Pojezierza Gnieźnieńskiego i Kujawskiego. List intencyjny mówi o przywróceniu zasobów wodnych w zlewniach rzek: Teleszyna i Kiełbaska po zakończeniu działalności PAK KWB Adamów i elektrowni Adamów, a zbiorniki po odkrywkach Koźmin i Adamów mają pełnić funkcję retencyjną i przeciwpowodziową. Przywrócone mają także być zasoby wodne w zlewni rzeki Topiec w rejonie funkcjonowania odkrywki Władysławów. W odkrywkach Jóźwin IIB i Kazimierz Północ przyspieszona ma być odbudowa poziomów wodonośnych, które uległy obniżeniu z powodu znajdującego się w tym regionie przez lata leja depresji, co w konsekwencji przełoży się na podniesienie poziomów zwierciadeł wody jezior, należących do Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Poprawie ma ulec stan hydrologiczny zlewni rzeki Warcicy poprzez jej zasilanie wodami możliwymi do wykorzystania z rzeki Warty wraz z przywróceniem terenów wodno-błotnych sąsiadujących z odbudowywaną rzeką i występujących w rejonie odkrywki Drzewce. Wypełnione ma być też wyrobisko odkrywki Lubstów, co spowoduje zwiększenie ilości wód w przepływającej w sąsiedztwie zbiornika rzeki Noteć. Podobnie ma być w odkrywce Tomisławice, w których poziom wód uległ obniżeniu na skutek funkcjonującego w tym regionie przez lata leja depresji.