W Polsce rośnie zjawisko infoholizmu, czyli niekontrolowanego przebywania w cyberprzestrzeni. Uzależnienie od Internetu może doprowadzić do utraty kontaktu ze światem rzeczywistym. O tym problemie, a także o cyberprzestępczości, policjanci z KMP w Koninie rozmawiali z młodzieżą konińskich szkół. - To głównie młodzi ludzie najbardziej podatni są na pułapki czyhające w sieci - mówi Marcin Jankowski, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Koninie.
Specjaliści wyróżnili cztery fazy infoholizmu. Od wstępnej, kiedy to przebywanie w sieci sprawia przyjemność, poprzez ostrzegawczą - gdy szuka się każdej okazji do korzystania z Internetu, krytyczną - spadek zainteresowaniami nie związanymi z siecią do fazy chronicznej - gdy liczy się tylko świat wirtualny.
W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Koninie spotkali się z uczniami I Liceum. Poruszyli także problem cyberprzestępczości, którego ofiarami najczęściej padają młodzi ludzie. - Ale i oni nieświadomie mogą je popełnić - podkreśla Marcin Jankowski, rzecznik prasowy KMP w Koninie.
Policjant z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą, który na co dzień zajmuje się zwalczaniem przestępczości internetowej podkreślił, że przestępstwo nie musi być popełnione w realnym świecie, aby było ścigane dokładnie tak samo. Ostrzegał, że karalne jest umieszczanie jest w Internecie zdjęć np. towarzyszących nam osób bez ich zgody.
Przed przestępstwami internetowymi: naruszaniem wizerunku innych osób, włamaniach komputerowych, kradzieżą danych osobowych, groźbami karalnych, stalkingiem, rozpowszechnianiem treści pornograficznych, czy obrażaniem uczuć religijnych - policjantki z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii ostrzegały uczniów Zespołu Szkół w Żychlinie.
Podobne spotkania będą odbywały się cyklicznie.