W Urzędzie Stanu Cywilnego w Koninie została otwarta wystawa fotografii zatytułowana „Zofia Urbanowska Alive”. Wpisuje się ona w trwające w mieście obchody roku autorki „Róży bez kolców”. Przypomnijmy, że w 2019 przypada 170. rocznica jej urodzin i 80. śmierci.
Gości w USC powitała Zofia Urbanowska, a dokładniej ucharakteryzowana na nią konińska radna Urszula Maciaszek. Wystawa jest efektem pracy Konińskiego Klubu Fotograficznego FF działającego przy Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Autorami zdjęć są: Julia Słodkiewicz, Natalija Wawrzyniak, Monika Gałązka, Renata Rudowicz, Piotr Tylman, Roman Trochimowicz, Tomasz Biedziak i Dominik Domański. Trwający w mieście Rok Zofii Urbanowskiej zainspirował ich do przygotowania tej wystawy. – Nazwaliśmy ją „Zofia Urbanowska Alive” chcąc ożywić jej ducha – mówiła Renata Rudowicz (CKiS). – Jest to trochę irracjonalny pomysł i cieszę się, że tak wiele osób chciało się do niego przyłączyć.
Fotograficzna sesja plenerowa, której efekty można zobaczyć, odbyła się w jedną z gorących czerwcowych sobót. Pasjonaci fotografowania szukali inspiracji w stylowych wnętrzach dworku Zofii Urbanowskiej i zamku w Gosławicach. Powstało kilkadziesiąt fotografii, na których uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Koninie (Natalia Klimczak, Anna Siepka, Dominika Jaśkowiak i Maria Jaszczak) w rozmaity sposób wcielają się w postać pisarki. – Bardzo się cieszę, że już po raz kolejny w tym roku jesteśmy w dworku Zofii Urbanowskiej, w tym szczególnym roku. W 2019 imię Zofia przedstawiamy w różnych aspektach. Spotykaliśmy się tutaj, na bulwarze, w przestrzeni miejskiej, przy okazji wydania książki o Zofii Urbanowskiej – mówił Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina. – Dla pisarki jechaliśmy też na rowerach.
Podczas otwarcia wystawy zagrał akordeonista Piotr Kulczewski, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie. Był też toast na cześć Zofii Urbanowskiej, natomiast jej list z 4 września 1930 roku do czasopisma „Bluszcz” zaprezentował Damian Kruczkowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie. Wspominał, w jaki sposób doszło do wyboru tego tekstu, a w tym kontekście przywołał słowa o „pewnych cechach irracjonalnych” tej wystawy. – Duch Zofii Urbanowskiej jest obecny pośród nas. Takie sytuacje nazywam małymi cudami – mówił dyrektor MBP. Gdy otrzymał propozycję zaprezentowania fragmentu któregoś z utworów Zofii Urbanowskiej, o pomoc w wyborze poprosił kierownik czytelni. Zaproponowała właśnie listy do czasopisma „Bluszcz”. – Pierwszy, który trafił na moje biurko fenomenalnie wpisuje się w tę wystawę. Ewidentnie musiał w tym maczać place duch Zofii Urbanowskiej. W tym liście martwi się ona o to, co będzie w przyszłości. Tytuł tej wystawy „Alive” świetnie odpowiada na te troski i zmartwienia pisarki sprzed blisko 100 lat – powiedział Damian Kruczkowski. – Jeżeli Zofia gdzieś jest i to słyszy albo widzi, to jest zadowolona, bo te jej troski zostały rozwiane.
Wystawę „Zofia Urbanowska Alive” w USC w Koninie można oglądać przez najbliższe dwa tygodnie.