Do Nadleśnictwa
Grodziec Lasy Państwowe zadzwoniła kobieta i zaniepokojonym głosem poprosiła o
pomoc w odnalezieniu męża, który zagubił się podczas grzybobrania. Jak się okazało
– mężczyzna w podeszłym wieku cierpiał na wiele schorzeń również takich, które
mogą utrudniać orientację się w terenie.
Pracownicy natychmiast zaalarmowali Komendanta Straży Leśnej, który próbował ustalić miejsce zagubienia. Nie było to jednak proste, bo żona mężczyzny potrafiła wskazać jedynie dwie miejscowości: Łazisk i Czarny Bród. W związku z tym, że jest to ogromny obszar na styku trzech leśnictw, wezwano na pomoc trzech leśniczych.
Komendant Straży Leśnej podjął również decyzję o użyciu drona z kamerą termowizyjną, którego operator już po kilku minutach odnalazł zagubionego grzybiarza.
Starszy mężczyzna był wyziębiony, zdezorientowany i siedział na ziemi ze spuszczoną głową.
Gdyby nie sprawna akcja leśników mogło dojść do tragedii. Na szczęście wszystko zakończyło się szczęśliwie.
Przy okazji pracownicy Nadleśnictwa Grodziec apelują o ostrożność i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas grzybobrania.
Oto one:
– dbałość o to, by nie oddalać się od osób, z którymi wybieramy się na grzybobranie. Najlepiej, jeśli wszyscy uczestnicy wycieczki znajdują się w zasięgu swojego wzroku,
– chcąc zrezygnować z dalszego zbierania i odłączyć od grupy, należy poinformować o tym zarówno towarzyszące nam osoby, jak i kogoś z bliskich czekających w domu.
– pamiętaj, by mieć przy sobie: naładowany telefon komórkowy – w razie potrzeby pozwoli on nie tylko wezwać odpowiednie służby, ale i dokładnie określić naszą lokalizację. latarkę, portfel z dokumentami.
– wybierając się do lasu z dziećmi, warto również je zaopatrzyć w urządzenia, pozwalające na śledzenie lokalizacji. Doskonale sprawdzi się tutaj np. smartwatch z GPS. Szeroki wybór modeli pozwala jeszcze zadbać o bezpieczeństwo na grzybach, niezależnie od wieku dziecka.
ach
(źródło i zdj. Nadleśnictwo Grodziec)