29 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z Wielkopolski otrzymało lub otrzyma nowoczesny sprzęt i wozy ratownicze. Pomoże on strażakom w usuwaniu skutków zmian klimatu wywołanych siłami natury, których co roku przybywa. To wszystko w ramach dużego projektu unijnego realizowanemu przez Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka. Z oferty skorzystała już OSP w Kucharach Kościelnych.
Z każdym rokiem wielkopolscy strażacy mają coraz więcej pracy. W 2024 roku interweniowali aż 45 750 razy – to o ponad 4 tysiące więcej niż w roku poprzednim. Najczęściej dotyczyły one usuwania skutków wichur, podtopień oraz innych zdarzeń niezwiązanych z pożarami.
Strażacy gotowi na wyzwania – nowy wóz w akcji
Wóz strażacki dofinansowany z Funduszy Europejskich już od około pół roku jeździ w gminie Rychwał oraz okolicach. Doposażenie jednostki ochotniczej straży pożarnej w Kucharach Kościelnych miało ogromne znaczenie dla poprawy skuteczności i bezpieczeństwa działań druhów.
– Nowoczesny średni wóz ratowniczo-gaśniczy nie tylko zwiększył nasze możliwości operacyjne, ale też znacząco skrócił czas reakcji i umożliwił podejmowanie bardziej złożonych interwencji w tym działania w zakresie ratownictwa technicznego – mówi Andrzej Cholewicki, prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Rychwale. – Już dziś możemy wskazać konkretne sytuacje, w których nowy sprzęt realnie przełożył się na powodzenie akcji. Kilkukrotnie interweniowaliśmy przy pożarach traw oraz pożarach w przewodach kominowych nie tylko na terenie gminy Rychwał, ale również gmin sąsiednich.
Bardzo ważne jest, aby doposażać lokalne jednostki w nowoczesny sprzęt. To szczególnie istotne w kontekście coraz częstszych anomalii pogodowych, które są następstwem zmian klimatu. Już teraz można mówić o zwiększeniu się liczby interwencji straży pożarnych w związku z ekstremalnymi warunkami pogodowymi.
– Zauważalny jest wzrost liczby wyjazdów do zdarzeń takich jak gwałtowne burze, silne wichury, podtopienia po intensywnych opadach deszczu czy pożary traw i lasów - potwierdza Andrzej Cholewicki
Udział w projekcie podnosi nie tylko bezpieczeństwo w regionie, ale też buduje pozytywny wizerunek straży w lokalnej społeczności.
– Dzięki nowemu wyposażeniu jesteśmy postrzegani jako bardziej profesjonalna, skuteczna i przygotowana formacja ratownicza. To z kolei buduje zaufanie mieszkańców, zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa i chęć do współpracy – czy to podczas akcji, ćwiczeń, czy w ramach różnych inicjatyw edukacyjnych – dodaje prezes związku OSP w Rychwale.
Fundusze na walkę ze zmianami klimatu – czas na zgłoszenia
Do 27 czerwca z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski trwa nabór na projekty, których celem jest zwiększenie odporności na zmiany klimatu i klęski żywiołowe. Do składania wniosków zachęcamy tym razem przedstawicieli samorządów, służb publicznych czy organizacji społecznych i instytucji ochrony zdrowia. Dotacje można pozyskać na projekty mające na celu dostosowanie miast do zmian klimatu, np. przez poprawę zarządzania wodami deszczowymi czy zwiększenie zieleni miejskiej. Środki unijne można zainwestować też np. w budowę małych zbiorników wodnych do zarządzania wodami opadowymi czy budowę polderów i wałów rzecznych. To szansa, aby lepiej dostosować się do zmian klimatu, a być może nawet je spowolnić.
Fb@FunduszeEuropejskiedlaWielkopolski
IG @fundusze_eu_dla_wielkopolski
LinkedIn @Fundusze Europejskie dla Wielkopolski