Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Dotyczy to osób, wpisanych do rejestru CEIDG, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą albo zatrudniają do 9 osób (tzw. mikroprzedsiębiorców) oraz komorników sądowych, o ile spełniają warunki. – Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje osobę prowadzącą działalność – wyjaśnia Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. – Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej ani składek, które przedsiębiorca ma obowiązek opłacać za inne osoby np. pracowników, zleceniobiorców czy współpracowników.
Składki objęte zwolnieniem zostaną sfinansowane z budżetu państwa i będą wliczać się do przyszłej emerytury czy renty. Ulga ta stanowi pomoc de minimis, dlatego we wniosku przedsiębiorca będzie podawał informacje, na temat innych form pomocy publicznej, z których korzystał.
– Wniosek o wakacje składkowe (RWS) przedsiębiorca lub jego pełnomocnik może złożyć tylko elektronicznie na PUE/eZUS – wyłącznie z konta płatnika na miesiąc przed wybranym miesiącem zwolnienia – mówi Marlena Nowicka. – W tym roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu. Co ważne, jeśli prowadzący działalność chce uzyskać zwolnienie za grudzień, to wniosek musi złożyć w listopadzie. Jeśli złoży go w grudniu, to zwolnienie dotyczyć będzie stycznia 2025 r.
Zwolnienie skierowane do mikroprzedsiębiorców podlegali choć jeden dzień ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym składają wniosek. W miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku mieli zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego maksymalnie dziesięciu ubezpieczonych (w tym siebie). W ostatnich dwóch latach przed rokiem, w którym składają wniosek, nie mieli przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub co najmniej w jednym roku z dwóch ostatnich lat poprzedzających ten rok ich roczny przychód z tej działalności nie przekraczał równowartości w złotych 2 milionów euro. Jako ubezpieczeni w poprzednim roku oraz w roku, w którym składają wniosek (do dnia złożenia wniosku), nie wykonywali pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy. W przypadku dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego podlegali (choć jeden dzień) temu ubezpieczeniu w miesiącu złożenia wniosku oraz w miesiącu go poprzedzającym. Dysponują limitem pomocy de minimis, co najmniej w wysokości sumy obowiązujących ich we wskazanym miesiącu kalendarzowym składek na ubezpieczenia społeczne, z których chcą uzyskać zwolnienie.
MF