Uczestnicy przeszli w barwnym korowodzie od ulicy Kardynała Wyszyńskiego, Alejami 1 Maja, aż na plac Niepodległości. W przemarszu wzięły udział górnicze i gminne orkiestry dęte, górnicy, energetycy, hutnicy, metalowcy, przedstawiciele przedsiębiorstw, organizacji społecznych i pozarządowych, grup społecznych i zawodowych, sportowcy, szkoły, grupy artystyczne i ludowe. Niespodzianką było wspólne wykonanie utworu przez cztery orkiestry, które uczestniczyły w przemarszu.
Po paradzie na placu Niepodległości odbyła się część oficjalna uroczystości. – Możemy cieszyć się wolnością i zaszczytem, że jesteśmy od 20 lat w Unii Europejskiej. Życzę wszystkim twórcom zagłębia węglowego, energetycznego wszystkiego dobrego. Jestem wdzięczny za wasze zaangażowanie dla rozwoju miasta i regionu konińskiego. Pozdrawiam wszystkich mieszkańców i organizatorów tego wydarzenia – mówił senator Leszek Galemba.
Głos zabrał Piotr Korytkowski, prezydent Konina, dziękując organizatorom wydarzenia. – Dzisiaj jest dobra pogoda na szczęście i dobry czas na szczęście dla naszego miasta i całego regionu. Jest święto pracy – wszystkim pracownikom, wszystkim tym, którzy pracują życzę zadowolenia z wykonywanych obowiązków i sukcesów zawodowych. Dziękuję organizatorom tego spotkania, że pochylili się, bo to już drugie związane z podziękowaniem wszystkim zakładom pracy za wkład, który zostawili w budowanie naszego regionu i Konina. I kolejna ważna rzecz – 20-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej. To 20 lat temu 1 maja 2004 roku Polska weszła do silnego zespołu państw w Europie i od tego czasu możemy się cieszyć wieloma przywilejami. W jaki sposób zmienił się obraz naszego kraju przez te 20 lat możemy oglądać podróżując przez Polskę. Wejście do Unii Europejskiej było dla wielu Polek i Polaków spełnieniem marzeń. Otwarcie granic, otwarcie, nowe możliwości dla ludzi młodych ludzi, strumień pieniędzy, który pozwolił niesamowicie przyspieszyć rozwój gospodarczy i dostosować nasz kraj do standardów Europy Zachodniej – z tego wszystkiego możemy się cieszyć – mówił.
Jak podkreślał prezydent Korytkowski, dzięki środkom z UE zrealizowano w Koninie w ciągu 20 lat projekty o wartości ponad miliarda złotych (dofinansowanie przekroczyło 600 mln). Przypomniał kilka inwestycji – to przeprawa przez Wartę na Trasie Bursztynowej, skrzyżowanie ulicy Warszawskiej z Kolską, uzbrojenie terenów inwestycyjnych na Międzylesiu, stworzenie wielu kilometrów dróg rowerowych, budowa dużej farmy fotowoltaicznej na terenie oczyszczalni ścieków, rozbudowa ulicy Kleczewskiej, rozbudowa sieci ciepłowniczej, wodociągowej, publicznych punktów dostępu do internetu. Z unijnych pieniędzy zrealizowano wiele projektów społecznych i edukacyjnych, wsparcie dzieci, młodzieży i seniorów. Wiele programów dla przedsiębiorców. – Dziś nasze miasto staje przed kolejnym nowym otwarciem. Konin i region Wielkopolski Wschodniej zasilą niebawem środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, które są niezwykle potrzebna, zwłaszcza dla pracowników konińskiego sektora paliwowo-energetycznego – mówił. – Życzymy państwu miłego świętowania. To długa majówka. Cieszcie się państwo tym czasem. To są święta nas wszystkich – Polaków.
– Cieszę się, że ta wieloletnia tradycja właśnie tu w Koninie jest kontynuowana. Dobrze pamiętamy o 1 maja, o święcie pracy. Rok bieżący jest rokiem wyjątkowym. 1 maja święto pracy, 20-lecie naszej akcesji w Unii Europejskiej, 2 maja święto flagi narodowej i wreszcie 3 maja 233. rocznica Konstytucji 3 Maja. O tym wszyscy pamiętamy – mówił Ryszard Nawrocki, przewodniczący Rady Powiatu Konińskiego i złożył podziękowania w imieniu powiatu konińskiego oraz radnych.
Podczas uroczystości wystąpiła Orkiestra Dęta PAK KWB, która w tym roku obchodzi jubileusz 70-lecia działalności. Na scenie koncertowała także Orkiestra Dęta w Skulsku. Smaczny poczęstunek przygotowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Muzeum Okręgowe w Koninie przypomniało o przemysłowych tradycjach i jubileuszu 40-lecia odkrycia kości słonia leśnego „Gosława”. Były atrakcje dla dzieci, a także foodtrucki.
Tegoroczne wydarzenie przygotował Zespół Organizacyjny w składzie: Danuta Plucińska, Urszula Szatkowska, Mirosław Jurgielewicz, Ewa Galantkiewicz, Zbigniew Bajcar, Magdalena Mrozik-Żyła, Oskar Radke, Robert Olejnik i Zbigniew Piguła.