– Konińska kardiologia jest bezsprzecznie jednym z najważniejszych punktów leczenia chorób układu sercowo naczyniowego w Wielkopolsce – przyznał podczas uroczystego otwarcia Pracowni Hemodynamiki w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie Przemysław Mitkowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii.
Od wielu już lat koniński szpital inwestuje w rozwój kardiologii. W samej tylko Pracowni Elektrofizjologii Serca i Oddziału Kardiologii, powstałej w czasach pandemii i wyposażonej w nowoczesny sprzęt, wykonano ponad 1500 zabiegów ablacji. Oprócz migotania przedsionków, leczone są wszystkie inne arytmie serca, jak trzepotanie przedsionków, dodatkowe pobudzenia komorowe i nadkomorowe, częstoskurcze nadkomorowe i komorowe oraz burze elektryczne. Dostęp do tych procedur jest szybszy dzięki udziałowi konińskiego szpitala w programie Krajowej Sieci Kardiologicznej.
Pracownia Hemodynamiki, która również od lat służyła pacjentom, od kilku tygodni, dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego, spełnia najwyższe standardy leczenia. Wysokospecjalistyczny aparat pozwala na wykonywanie zabiegów z najwyższą precyzją. Dzięki inwestycji poprawiły się również warunki pracy wysoko wykwalifikowanego zespołu, na czele którego stoi kardiolog Sławomir Kępski. Duża przestrzeń, wygodna sterownia, sala zabiegowa, przestronne korytarze, dyżurki lekarskie – wszystko to pozwala na pełnienie 24-godzinnych dyżurów w pełnym komforcie.
– Aktualnie mamy 11 samodzielnych kardiologów operatorów, wprawny zespół pielęgniarek, pielęgniarzy, techników elektroradiologów – podkreślił Włodzimierz Skorupski, kierownik Pracowni Hemodynamiki. – Przez 15 lat wykonaliśmy około 30 tysięcy zabiegów kardiologii interwencyjnej, w tym ponad 9 tysięcy zabiegów ratujących życie w zawale serca. Miesięcznie to się układa mniej więcej na poziomie około 170 zabiegów interwencyjnych i 40 do 50 zabiegów ratujących życie! Dzięki nowoczesnemu sprzętowi możemy wykonywać zabiegi z zastosowaniem relatywnie niskiej dawki promieniowania, co jest bardzo ważne dla chorego, jak również dla zespołu.
Wartość inwestycji – jak poinformowała Krystyna Brzezińska, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie – wyniosła 9 mln 200 tys. zł, z czego 9 mln to dotacja z Urzędu Marszałkowskiego.
– Nadal będziemy inwestować w rozwój tego szpitala – zapewniła Katarzyna Kretkowska, członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Przemysław Mitkowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii przyznał, że koniński szpital, w którym wykonywanych jest 30 procent ablacji i który posiada dobrze działający ośrodek rehabilitacji kardiologicznej, zasługuje na wysoki, drugi stopień referencyjności, co pozwoli na pozyskiwanie kolejnych środków na rozwój placówki.
Sławomir Kępski, szef konińskiej kardiologii podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do uruchomienia Pracowni Hemodynamiki w nowej odsłonie. – Obiecujemy, że będziemy o sprzęt dbać, wykorzystywać go zgodnie z celem – dla ratowania zdrowia i życia naszych chorych – obiecał.