Głównymi celami konkursu było zainteresowanie młodzieży pięknem Konina, najbliższą okolicą, historią i turystycznymi walorami regionu.
Piątka finalistów odpowiadała na żywo na pytania
Pierwszy etap konkursu odbył się 5 kwietnia, z którego wyłoniono 17 finalistów z siedmiu szkół, biorących udział w drugim etapie. Pierwsza część finału obejmowała pisemny test wiedzy, a następnie piątka najlepszych uczniów odpowiadała na pytania przed publicznością. Ostatnim zadaniem było zaznaczenie na mapie powiatu konińskiego trzech bitew powstania styczniowego wraz z nazwą, datą, przywódcą, a także umiejscowieniem jej lokalizacji na mapie. Zadanie było o tyle trudne, że uczniowie otrzymali mapę, która zawierała tylko granicę powiatu konińskiego oraz zaznaczone miasto Konin, jako punkt orientacyjny.
Wygrała uczennica ze Szkoły Podstawowej w Liścu Wielkim
Wyniki finału prezentowały się następująco: 5. miejsce: Maja Badyniak (SP nr 4), 4. miejsce: Laura Bartczak (SP Lisiec Wielki), 3. miejsce: Adam Krygier (SP Sławsk), 2. miejsce: Wiktor Graliński (SP Lubstów), 1. miejsce: Roksana Kaźmierczak (SP Lisiec Wielki). Nagrody i dyplomy otrzymały również szkoły podstawowe w Liścu Wielkim, Lubstowie oraz Sławsku.
„Myślę, że warto brać udział w takich konkursach”
– Większy stres odczuwałam zdecydowanie w pierwszym etapie, ponieważ nie wiedziałam, czego się spodziewać. Pytania w drugiej turze nie sprawiły mi problemu. Zadanie z mapą było trudniejsze, ale jakoś z tego wyszłam i jest pierwsze miejsce – mówiła Roksana Kaźmierczak, uczennica Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Liścu Wielkim, dla której nie była to pierwsza edycja konkursu. Rok temu zajęła drugie miejsce. Na pytanie jak długo przygotowała się do konkursu, odpowiedziała: „Nie tak długo, właściwie to wczoraj”, ale zaznaczyła, że dużo pamiętała z poprzedniej edycji. – To bardzo fajne uczucie. Myślę, że warto brać udział w takich konkursach – dodała na koniec zwyciężczyni.
W trakcie konkursu można było również wysłuchać prelekcji na temat powstania styczniowego, o którym opowiadał Maciej Grzeszczak, historyk i regionalista.
Krystian Cichocki