Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie uroczyście obchodziło dzisiaj jubileusz 5-lecia działalności. Najważniejszym zadaniem placówki jest aktywizacja osób młodych, pomoc w wyborze ścieżki edukacyjnej oraz współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami w ramach praktyk, staży oraz realizowania warsztatów edukacyjnych. Jak mówiono, cel ten jest realizowany między innymi poprzez integrację środowiska przedsiębiorców, izb rzemieślniczych, szkół oraz innych instytucji wspierających model kształcenia branżowego i dualnego.
O działalności Centrum mówił Andrzej Budny, dyrektor CWRKDiZ. – Są dwie ważne daty dla naszego Centrum. Pierwsza to podjęcie uchwały przez samorząd województwa wielkopolskiego, druga to rozpoczęcie działalności. Działamy na terenie miasta Konina, powiatu konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego. Nasze Centrum realizuje określone cele i zadania, to przede wszystkim szeroko pojęta współpraca z cechem rzemiosł, przedsiębiorcami, szkołami, wspieranie ścieżki zawodowej uczniów, a także inicjowanie kształcenia zgodnego z potrzebami rynku pracy, zadanie szczególnie ważne w dobnie transformacji energetycznej Wielkopolski Wschodniej – mówił.
Gratulacje jubilatom złożyła także wicemarszałek Paulina Stochniałek. – Nazwa szkoły jest bardzo długa, ale też zadania, które stoją przed tą jednostką są bardzo szerokie. Staramy się pokazywać młodzieży, że wybór zawodu, ścieżki związanej z fachem, z rzemiosłem to droga do bardzo udanej przyszłości, zdobycia zawodu, który będzie realizacją pasji, hobby. To nie jest tak, że szkoły branżowe czy technika to coś gorszego niż licea ogólnokształcące. Zmienia się nastawienie rodziców, czyli osób, które są takim drogowskazem dla młodych, co mają dalej robić, jak wybrać karierę zawodową. Pokazaliście, że możecie doskonale łączyć rynek pracy, przedsiębiorców, cechu z młodzieżą, ze szkołami – mówiła Paulina Stochniałek.
– Spotkać się to początek, zgodzić się to postęp, ale współpracować ze sobą to jest rozwój, to jest sukces. I tego życzę w zarządzaniu ludźmi, zasobami i zadaniami. Przywiozłam panu dyrektorowi indywidualny prezent. Śmiesznie się ta książka nazywa, bo jej tytuł to „Jak szczytować, żeby być szczęśliwym?”. To książka jak mądrze zarządzać sobą i zarządzać ludźmi, by rzeczywiście szczyty zdobywać. Nie jest to łatwe – podkreślała Dorota Kinal, dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
Podczas uroczystości zostały wręczone podziękowania partnerom oraz certyfikaty uczniom biorącym udział w programach Erasmus+.