Nowoczesne, mobilne laboratorium – Naukobus – prowadzone przez warszawskie Centrum Nauki Kopernik, przyjedzie do Konina. Wystawę pod tytułem „Umysł przyłapany” będzie można obejrzeć w Szkole Podstawowej nr 1. Uczniowie i rodzice na własnej skórze doświadczą nauki i oszukają swoje zmysły.
Projekt mobilnej wystawy Naukobusa realizowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik. Wizyta animatorów potrwa dwa dni – 23 i 24 listopada. Wystawa „Umysł przyłapany” to 15 mobilnych stacji badawczych, które zostaną rozstawione w szkole. Animatorzy przez 6 godzin dziennie będą oprowadzali zwiedzających. – Poprzez łączenie nauki i zabawy dzieci przeprowadzą doświadczenia z zakresu fizyki czy też będą mogły wykorzystać matematykę w praktyce. Uczniowie otrzymają także „Poradnik młodego naukowca” z eksperymentami, które mogą przeprowadzić w domu – mówi Arleta Ratajewska, nauczycielka i opiekunka Klubu Młodego Odkrywcy w SP 1. Dzieci będą mogły rozwiązać łamigłówki, dowiedzieć się, jak powstaje film czy też poznać tajniki ludzkiego organizmu. Animatorzy pokażą również eksperymenty pozwalające oszukać zmysły.
Przyjazd Naukobusa to wielkie wyróżnienie dla „Jedynki”. – Od pięciu lat działa u nas Klub Młodego Odkrywcy, nad którym patronat ma Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Prowadzimy zajęcia z różnymi doświadczeniami, by dzieci uczyły się metodą badawczą. Jesteśmy jedną z 15 szkół w Polsce, które Naukobus odwiedzi w pierwszej kolejności. Dzięki temu całkowicie za darmo nasi uczniowie będą mogli doświadczać nauki. Przyjadą do nas również edukatorzy, którzy przeprowadzą specjalne warsztaty dla nauczycieli pod tytułem „Eksponaty i eksperymenty” – wyjaśnia Arleta Ratajewska.
zdj. wykonano podczas zajęć Klubu Młodego Odkrywcy