Dziś, tegoroczny sezon dożynkowy, kończy gmina Stare Miasto. Jej wójt wraz ze starostą konińskim i diecezją włocławską zorganizowali święto plonów dla całego regionu. Wśród wielu gości - parlamentarzystów, samorządowców, także z gmin partnerskich z Ukrainy i Czech, przedstawicieli organizacji, stowarzyszeń i firm, wręczono nagrody „Zasłużony dla powiatu konińskiego”, przyznano także tytuł Rolnika Roku. Spośród 33 wieńców wybrano najładniejszy.
W tym roku funkcję starostów Diecezjalno-Powiatowo-Gminnych Dożynek w Starym Mieście pełnili: Hanna Przybyłowicz i Tomasz Kwieciński, towarzyszyli im asystenci: Monika Dąbek i Adrian Walczak. To oni przekazali na ręce biskupa, starosty i wójta bochen chleba upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów, a gospodarze symbolicznie rozdzielili go wśród zgromadzonych. O oprawę części obrzędowej uroczystości zadbał Zespół Ludowy „Kruszynioki” z powiatu włocławskiego.
Wcześniej jednak, podczas liturgii w kościele św. ap. Piotra i Pawła w Starym Mieście, koncelebrowanej przez ordynariusza diecezji włocławskiej bpa Wiesława Meringa, poświęcono 33 wieńce i chleby wypieczone z tegorocznego ziarna.
Oficjalną część obchodów przygotowano na placu parafialnym. Tam wręczono dziewięć odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa” oraz dwa tytuły honorowe „Zasłużony dla powiatu konińskiego”. Na dożynkowej scenie zaprezentowali się także wszyscy nominowani do tytułu „Powiatowy Rolnik Roku 2017”. W tym roku statuetki „Żniwiarza” otrzymali: Katarzyna i Waldemar Budni prowadzący 108-hektarowe gospodarstwo w Ladorudzu (gm. Krzymów), Aleksandra i Włodzimierz Kowalscy posiadający 61,5-hektarowe gospodarstwo w miejscowości Kolebki (gm. Ślesin), Agata i Tomasz Rybarczykowie, właściciele 27-hektarowego gospodarstwa w miejscowości Lisewo (gm. Skulsk), Anna i Norbert Sieczkowie prowadzący 70-hektarowe gospodarstwo w miejscowości Kawnice Kolonia (gm. Golina) oraz Beata i Jacek Woźniakowie z miejscowości Sarnowa (gm. Ślesin).
– Jesteśmy wam wdzięczni za trud i za to, że
na polskim stole nigdy nie zabraknie chleba. Że możemy się nim dzielić również
z innymi. Dziękuję za waszą aktywność, nie tylko w rolnictwie, ale i samorządach.
Oby polska ziemia dała wam najobfitsze plony i abyście mieli jak najwięcej korzyści,
nie tylko tych materialnych, ale również satysfakcji z trudniej i
odpowiedzialnej pracy – zwracał się do rolników starosta Stanisław Bielik.
Nagrodę i dyplom za najpiękniejszy z 33 pokazanych dziś wieńców otrzymało sołectwo Wilczyn. W Starym Mieście zabawa potrwa dziś do późnych godzin wieczornych.