Dzisiaj, 1 maja oraz w sobotę i niedzielę 3 i 4 maja
pomoc medyczną otrzymamy w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ,
„wieczorynka”) – informuje wielkopolski oddział NFZ.
W piątek, 2 maja, poradnie podstawowej opieki zdrowotnej pracują zgodnie z harmonogramem dni roboczych. W przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia należy wezwać karetkę pogotowia ratunkowego lub udać się do najbliższego szpitala.
W Wielkopolsce funkcjonują 42 punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, znane jako wieczorynki. To tam powinniśmy szukać pomocy w razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, gdy poradnie lekarzy rodzinnych są zamknięte.
W czasie najbliższej majówki: od godz. 18.00 w środę 30 kwietnia do godz. 8.00 w piątek 2 maja po pomoc należy udać się do NiŚOZ; w piątek 2 maja poradnie lekarzy rodzinnych będą czynne od godziny 8.00 do 18.00; od godz. 18.00 w piątek 2 maja do godz. 8.00 w poniedziałek opiekę medyczną będzie można znaleźć w wieczorynkach.
Ból brzucha, infekcja, nagła biegunka, wymioty lub pogorszenie przebiegu choroby przewlekłej to przykłady sytuacji, w których należy udać się do wieczorynki, gdy leki nie przynoszą efektu, a obawy o zdrowie narastają.
Do wizyty w placówce NiŚOZ nie jest wymagane skierowanie ani zameldowanie w konkretnym rejonie. Oznacza to, że podczas majówkowych wyjazdów możemy skorzystać z pomocy w dowolnej wieczorynce na terenie kraju. Inaczej wygląda sytuacja przy wizytach domowych – wtedy należy sprawdzić, pod który punkt NiŚOZ podlega miejsce naszego pobytu. W Wielkopolsce zazwyczaj rejon wyjazdowy pokrywa się z granicami powiatu, z wyjątkiem Poznania i powiatu poznańskiego, gdzie funkcjonuje łącznie 10 wieczorynek oraz powiatów czarnkowsko-trzcianeckiego i pilskiego, w których działają po 2 punkty NiŚOZ.
Wieczorynka zapewnia bezpłatny dostęp do porad lekarskich i pielęgniarskich. W ramach pomocy możliwe jest także wykonanie zabiegu pielęgniarskiego, jak np. podanie zastrzyku, wystawienie zwolnienia lekarskiego w uzasadnionym przypadku oraz wystawienie e-recepty na niezbędne leki. Placówka NiŚOZ nie jest natomiast właściwym miejscem na kontrole lekarskie, na wydawanie zaświadczeń o stanie zdrowia, ani skierowań do specjalistów.
Lista adresów punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Wielkopolsce, mapa rejonów wyjazdowych oraz dane kontaktowe do Izb Przyjęć i Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR) są dostępne na stronie internetowej Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. W odnalezieniu lokalizacji najbliższej placówki NiŚOZ lub szpitala pacjenci mogą również uzyskać pomoc dzwoniąc na całodobowy, bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590.
W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia, takich jak objawy zawału, udaru, doznanie poważnych urazów, nie należy czekać. W takiej sytuacji zaleca się natychmiastową wizytę w Izbie Przyjęć lub Szpitalnym Oddziale Ratunkowym albo wezwanie zespołu ratownictwa medycznego pod numerem 112 lub 999 (zalecany).
ach