Papież Franciszek zmarł w poniedziałek wielkanocny o godzinie 7.35 w Domu Świętej Marty. Informację o śmierci Papieża Franciszka przekazał przed godz. 10.00 kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell. – Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim bólem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka. O godzinie 7.35 tego ranka biskup Rzymu Franciszek powrócił do Domu Ojca” – powiedział kard. Farrell. – Całe jego życie tu na ziemi było ofiarowane w służbie Panu i Jego Kościołowi. Uczył nas wiernego życia wartościami Ewangelii, odwagi i uniwersalnej miłości. W szczególny sposób troszczył się o biednych i osoby marginalizowane – cytuje kard. Kevina Farrella diecezja włocławska, która poinformowała też, że uroczysta msza św. żałobna w intencji Ojca Świętego Franciszka będzie sprawowana we włocławskiej katedrze w poniedziałek, 21 kwietnia 2025 r. o godzinie 12.00.
– Dziękując Bogu za dar pontyfikatu Papieża Franciszka, z wiarą w życie wieczne trwamy na modlitwie w intencji Zmarłego – informuje Sanktuarium Maryjne w Licheniu. – W naszych sercach zapisał się jako Papież ubogich, wykluczonych społecznie, migrantów. Wielokrotnie odwiedzał więzienia, szpitale, gościł ubogich, niosąc im Ewangelię miłosierdzia. Jego słowa o pokoju, braterstwie i potrzebie przebaczania docierały do milionów wiernych na całym świecie, poruszając serca i inspirując do nawrócenia, miłości i ufności w Bożą Opatrzność. Był Papieżem pokornego serca i prostoty życia. I tak go zapamiętamy.
Już słyszymy, że dzwon Bogurodzica rozbrzmiewa
– Siostry i
bracia, jak pewnie już wiecie, dzisiaj o godzinie 7.35 odszedł do domu Ojca
papież Franciszek. Jesteśmy zobowiązani do tego, by modlić za tych, którzy
przekraczają bramę śmierci, którzy przechodzą do życia wiecznego. Wynika to z
naszej wiary. Przeżywamy teraz radość ze zmartwychwstania Pana Jezusa, z faktu,
że poprzez śmierć i zmartwychwstanie wysłużył nam łaskę życia wiecznego, w
której możemy mieć swój udział – mówił w bazylice ks. Sławomir Homoncik, kustosz
Sanktuarium Maryjnego w Licheniu podczas mszy o godzinie 12.00. Przypomniał
też, że w licheńskim sanktuarium, przy różnych ważnych wydarzeniach związanych
z naszą ojczyzną rozbrzmiewa dzwon Bogurodzica. – Te ważne wydarzenia związane
są również z życiem Kościoła. Takim ważnym
wydarzeniem jest wybór papieża czy śmierć Ojca Świętego. Już słyszymy, że dzwon
Bogurodzica rozbrzmiewa. Niech to będzie dla nas takie przynaglenie, zaproszenie,
by we wspólnocie ludzi wierzących otoczyć zmarłego Ojca Świętego naszą modlitwą
– dodał kustosz.
Każdy z nas doświadczy
śmierci – mówił ks. kustosz
W trakcie homilii ks. kustosz mówił, że teraz jest bardziej wyraźnie niż kiedykolwiek dane nam przeżywać prawdę, która została ukazana przez Jezusa Chrystusa. – Dlaczego bardziej? Dlaczego bardziej dobitnie? Z jednej strony mamy radość ze zmartwychwstania Syna Bożego. Przypominaliśmy sobie w te dni, że właśnie ta ofiara Jezusa Chrystusa, Jego śmierci, zmartwychwstanie są dla nas taką nadzieją i szansą na nasze życie wieczne. I niejako przez to odejście papieża Franciszka do domu Ojca możemy bardziej wyraźnie, tak namacalnie, oczywiście w kontekście naszej wiary, uzmysłowić sobie, że właśnie każdy z nas do takiego życia wiecznego jest powołany – mówił ks. Sławomir Homoncik. – Każdy z nas doświadczy śmierci i dzięki ofierze Jezusa Chrystusa ta śmierć nas nie zwycięży. Ale możemy żyć wiecznie dzięki Jezusowi Chrystusowi, naszemu Panu i Zbawicielowi. Chociaż kończy się nasze życie, wierzymy, opierając się na słowach Jezusa, a on się nie myli, nas nie okłamuje, nas nie zwodzi, możemy żyć w Jego królestwie na wieki. Jest to dla nas ogromna radość. Powinniśmy ją sobie przypominać zawsze wtedy, gdy z różnych powodów ogarnia nas smutek, gdy ktoś odchodzi z naszych bliskich, albo sami doświadczamy swego rodzaju doła życiowego, takiego grobu w naszym życiu, jakiegoś cierpienia, coś się nie układa tak, jakbyśmy chcieli. To zawsze zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią, nad grzechem, nad słabością może być dla nas punktem odniesienia i powodem do radości.
Papież Franciszek swój pontyfikat sprawował od 13 marca 2013 roku.