Centrum Kultury i sztuki od siedmiu lat jest partnerem lokalnym wyjątkowego niezależnego projektu – Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA (w tym roku bierze w nim udział 96 miejscowości). Już pomiędzy 14 a 16 kwietnia będzie można w Kinie Kameralnym w CKiS wziąć udział w pokazach festiwalowych i obejrzeć starannie wyselekcjonowane krótkie filmy animowane dla dorosłych.
Co roku O!PLA pojawia się w rozmaitych przestrzeniach: kinach, bibliotekach, centrach, domach kultury, galeriach sztuki, klubokawiarniach artystycznych, liceach plastycznych, muzeach, Pracowniach Filmotek Szkolnych, przedszkolach, szkołach podstawowych i wyższych, świetlicach wiejskich, nadając tym samym podwójne znaczenie pojęciu ANIMACJI w nazwie swojego festiwalu. Od 2021 roku festiwal odbywa się dwutorowo – zarówno w formule stacjonarnej, jak i wirtualnej (głosowanie publiczności wyłącznie przez Internet).
Jak co roku Jurorami w konkursie będą sami widzowie, w różnym wieku, uczestniczący w projekcjach konkursowych, i to właśnie oni zdecydują – w głosowaniu online – do kogo powędrują Tobołki Koziołka Matołka.
Na festiwal O!PLA – od początku będący oddolną inicjatywą – składają się nie tylko projekcje konkursowe połączone z głosowaniem publiczności, ale także warsztaty i lekcje animacji, spotkania z twórcami, wystawy, koncerty, pokazy specjalne oraz różnego rodzaju działania animacyjne. Festiwal trwa w całej Polsce od 21 marca do 30 kwietnia.
Szczegóły: http://www.polskaanimacja.pl/
HARMONOGRAM PROJEKCJI
FESTIWALOWYCH 13. O!PLA 2025
w Kinie Kameralnym – wstęp wolny
14 kwietnia
(poniedziałek) I 18.00 – kategoria STUDENCKA im. Kazimierza Urbańskiego
(razem 83’)
Kategoria obejmuje filmy zrealizowane przez osoby studiujące w szkołach
artystycznych, bądź innych uczelniach wyższych.
15 kwietnia (wtorek)
I 18.00 – kategoria FORMANIMY im.
Warsztatu Formy Filmowej i kategoria
PRODUCENCKA im. Marka Serafińskiego (razem 82’)
FORMANIMY – kategoria prezentuje animacje abstrakcyjne i eksperymentalne, w tym
video art, mapping i fragmenty instalacji.
Kategoria PRODUCENCKA obejmuje filmy z największym budżetem, zrealizowane w wytwórniach/studiach filmowych (w systemie producenckim) w Polsce lub w międzynarodowej koprodukcji, w tym filmy studenckie (głównie dyplomy) zrealizowane poza uczelnią bądź w koprodukcji z nią.
16 kwietnia (środa) I 18.00 – kategoria OFF & GO! i PROP UP & GO! im. Feliksa Kuczkowskiego vel Canisa de Canisa oraz ANIMOWANE FRASZKI im. Andrzeja Czeczota (razem 85’)
Kategoria OFF & GO! i PROP UP & GO! obejmuje filmy w pełni niezależne, powstałe poza szkołą/systemem producenckim i grantowym, a także filmy zrealizowane przez amatorów, w tym powstałe w ramach warsztatów animacji skierowanych do DOROSŁYCH amatorów, a także filmy niezależne, powstałe poza szkołą/systemem producenckim, ale wsparte dofinansowaniem z grantu/programu stypendialnego, ale nie z PISF/SFP.
Kategoria ANIMOWNE FRASZKI obejmuje filmy animowane na dowolny temat trwające od 1 do 120 sekund, włącznie z napisami końcowymi.