Do konińskiego magistratu trafiają pytania oraz wątpliwości dotyczące budowli ochronnych, a także ich przyszłej kontroli. Urzędnicy informują więc, powołując się na zapisy Ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, że „Obiekt budowlany albo jego część, które przed dniem wejścia w życie ustawy pełniły funkcję budowli ochronnej, w szczególności stanowiły schron albo ukrycie, mogą zostać uznane za budowlę ochronną w rozumieniu ustawy, jeżeli spełniają wymagania zapewniające pełnienie funkcji obiektów zbiorowej ochrony”.
Poza tym właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca obiektu budowlanego albo jego części, które przed dniem wejścia w życie ustawy pełniły funkcję budowli ochronnej, w szczególności stanowił schron albo ukrycie, jest zobowiązany zawiadomić o tym fakcie właściwego miejscowo wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w terminie 90 dni od dnia wejścia w życie ustawy. – Czy dany obiekt lub jego część zostanie uznane za budowlę ochronną zadecydują opinie inspektorów budowlanych oraz przedstawicieli PSP, którzy będą kontrolować wszystkie obiekty wskazane przez Komendę Miejską Policji w Koninie jako potencjalne budowle ochronne na podstawie wytycznych ujętych w rozporządzeniu w sprawie kryteriów uznawania obiektów budowlanych albo ich części za budowle ochronne.
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje też, że w Koninie od wielu lat była i jest prowadzona ewidencja takich obiektów i te zostały przekazane do PSP przed wejściem ustawy i stały się elementami ww. ewidencji PSP. – W Koninie jest 465 potencjalnych miejsc schronienia, które zostaną zweryfikowane na postawie kontroli. Większość to są zwykłe piwnice w blokach – informuje Paweł Figurski, kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Koninie. Na tej liście nie ma prywatnych piwnic, nie można też było wejść do wszystkich firm.
Czy temat schronów to efekt obecnej sytuacji geopolitycznej? – Nie. W 2020 roku zniknęła ustawa o powszechnym obowiązku obrony i zniknęła obrona cywilna, co nie powinno mieć miejsca – mówi Paweł Figurski. – 1 stycznia weszła w życie nowa Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, w ramach której ma się pojawić około 19 rozporządzeń.
MCZK prosi,
by nie zgłaszać piwnic w blokach lub firmach, chyba, że zostały tam
przeprowadzone jakiekolwiek prace budowlane dostosowując je do funkcji
ochronnych. – Oczywiście
jeśli państwo macie jakiekolwiek pytania lub wątpliwości prosimy o kontakt
telefoniczny 63 240 10 14 lub mailowy wzk@konin.um.gov.pl
– informuje Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Koninie.
mar