W ostatni weekend na terenie powiatu konińskiego doszło do czterech pożarów sadzy w przewodach kominowych w prywatnych budynkach mieszkalnych. – 8 lutego w Koninie przy ul. Świerkowej, doszło do zapalenia się konstrukcji dachu oraz instalacji fotowoltaicznej – informuje Sebastian Andrzejewski, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Koninie.
W okresie od 26 września 2024 roku do 9 lutego 2025 roku Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koninie odnotowała 44 pożary sadzy w kominach oraz 10 pożarów w kotłowniach, które miały miejsce w prywatnych budynkach mieszkalnych.
– W większości przypadków prawdopodobną przyczyną powstania tych pożarów była nieprawidłowa eksploatacja urządzeń ogrzewczych na paliwo stałe. Paląca się w wysokich temperaturach sadza często powoduje pękanie komina, a przez to powstają nieszczelności w przewodzie kominowym, którymi ogień lub wysoka temperatura wyjdzie na zewnątrz, dokonując zapalenia materiałów na poddaszu, czy w pomieszczeniach na niższych kondygnacjach, przylegających bezpośrednio lub pośrednio do komina. Ponadto nieszczelne przewody kominowe mogą być źródłem przedostawania się czadu do pomieszczeń użytkowanych przez ludzi – alarmuje rzecznik.
Konińscy strażacy PRZYPOMINAJĄ!!!
Przepisy zobowiązują do czyszczenia przewodów kominowych! Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2023 r., poz. 822 ze zm.), w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
− co najmniej raz na trzy miesiące w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem,
drewnem),
− co najmniej raz na sześć miesięcy w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym.
Ponadto zgodnie z Ustawą Prawo Budowlane zobowiązuje się właścicieli i zarządców budynków do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Przestrzeganie powyższych zasad przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w okresie grzewczym.
W celu zwiększenia własnego bezpieczeństwa rekomendujemy jak najszybsze instalowanie czujek dymu, które alarmują o powstaniu pożaru, natomiast jeżeli w pomieszczeniach odbywa się proces spalania, powinniśmy dodatkowo zamontować czujkę tlenku węgla.
ach