Chcesz mieć przepiękny żywopłot? Sprawdź, jakie krzewy na niego wybrać i jak o nie dbać.
Żywopłot może zostać stworzony z różnych roślin. Do wyboru masz sporo gatunków, zarówno wtedy, gdy zależy ci na szybkim wzroście zielonego ogrodzenia, jak i wówczas, jeśli chcesz, aby utrzymało ono swoje walory wizualne przez cały rok, bez względu na pogodę i temperaturę powietrza. Odpowiednie rośliny bez problemu znajdziesz także w przypadku żywopłotu osłonowego, którego zadaniem jest tłumienie hałasów związanych na przykład z ruchem samochodowym.
Jeśli chcesz mieć żywopłot, który szybko rośnie, polecamy następujące gatunki:
tuje ozdobne – rosną w dużym tempie dzięki temu, że nie mają dużych wymagań glebowych;
wiąz Turkiestanu, inaczej syberyjski – to lider wśród roślin szybko rosnących na żywopłot, gdyż w ciągu pierwszego roku jego gałęzie mogą osiągnąć wysokość nawet 1,8 m;
sosny – to popularne drzewa na żywopłot; wśród nich szczególnym powodzeniem cieszy się sosna pospolita.
W ramach gatunków szybko rosnących polecamy również bukszpan. Nie wymaga on żyznego i nasłonecznionego stanowiska, dlatego jego uprawa jest wyjątkowo łatwa.
Efektowne krzewy liściaste na żywopłot, które nie zgubią liści na jesień i na zimę, to na przykład wiciokrzew Henry’ego (dorasta nawet do 3 m wysokości) czy berberys brodawkowaty. Możesz również postawić na laurowiśnię albo na ostrokrzew kolczasty.
Skuteczną osłonę przed hałasami dobiegającymi z pobliskiej ulicy czy od sąsiadów stanowią wspomniane już ostrokrzew kolczasty i bukszpan, jak również leszczyna czy różanecznik. W takim charakterze idealnie sprawdzi się też kosodrzewina, cis pośredni, jałowiec oraz dzika róża.
Przeczytaj więcej na temat tego, jakie krzewy i drzewa na żywopłot są najlepszym rozwiązaniem.
Zakładanie żywopłotu nie jest trudne. Należy jednak robić to uważnie i ściśle kierować się wskazaniami odnośnie najlepszego terminu sadzenia oraz warunków glebowych potrzebnych dla poszczególnych roślin. Trzeba bowiem pamiętać, że różne gatunki mogą mieć zupełnie odmienne wymagania w tym względzie. Jeśli chodzi o krzewy liściaste na żywopłot, najbezpieczniejszy okresem dla ich sadzenia jest jesień. W przypadku gatunków zimozielonych, a także iglaków jest to zwykle wiosna.
Sadzenie drzewek na żywopłot należy poprzedzić przygotowaniem podłoża. Przekop glebę, dzięki czemu odpowiednio ją napowietrzysz i rozluźnisz. Nie zapomnij usunąć chwastów, a także zastosować nawozu. Dojrzały kompost lub podłoże ogrodowe umieść w dołkach o głębokości od 30 do 40 cm i wymieszaj z ziemią.
W dalszej kolejności:
mocz korzenie sadzonek w wodzie przez kilka godzin i zadbaj o to, aby nie wyschły przed umieszczeniem w ziemi;
wyznacz linię żywopłotu, aby był równy i znalazł się w odpowiedniej odległości od granicy działki – taka odległość powinna wynieść minimum połowę wysokości zielonego ogrodzenia; do wyznaczenia linii przyda się sznurek zamocowany do palików;
przed wsadzeniem korzenie roślin posyp grzybami mikoryzowymi, które stymulują wzrost roślin oraz ułatwiają pobieranie przez nich składników odżywczych z otoczenia;
posadź krzewy czy drzewa w jednym lub w dwóch rzędach – zachowaj równe odstępy, które zależą od tego, jak gęste i wysokie krzewy na żywopłot wybrałeś; minimalny odstęp wynosi 20 cm;
ubij ziemię, aby sadzonki nie przechyliły się, i podlej je obficie wodą.
Gdy sadzonki umieszczasz w ziemi wiosną, możesz przyciąć rośliny. Dzięki temu szybciej będą się rozkrzewiać. W przypadku sadzenia jesiennego warto z tym poczekać do wiosny.
Czy wiesz, że tuje ogrodowe nadają się nie tylko na żywopłot? Sprawdź!
Podstawą jest oczywiście regularne podlewanie i nawożenie. Zawsze dokładnie sprawdź, jakie są wymagania poszczególnych roślin w tym zakresie. Wszystkie żywopłoty powinny być ponadto chronione przed szkodnikami. W tym celu warto zastosować specjalną folię, którą umieszcza się pod młodymi drzewkami i krzewami.
Ogromne znaczenie ma też przycinanie żywopłotu. Jest ono konieczne, aby:
usunąć uszkodzone, chore bądź martwe pędy, które mogłyby przeszkadzać w rozwoju pozostałych części żywopłotu;
zapewnić zielonemu ogrodzeniu estetyczny wygląd i właściwe rozmiary – dzięki przycinaniu żywopłot będzie gęsty i będzie stanowił skuteczną barierę przed ciekawskimi spojrzeniami czy hałasem od ulicy.
Przycinanie żywopłotu to świetny sposób również na to, aby stworzyć fantazyjne kształty, obok których nikt nie przejdzie obojętnie. Rośliny możesz niemal dowolnie formować, dając w ten sposób upust swojej wyobraźni.
Drzewka i krzewy składające się na żywopłot można formować zarówno wiosną, jak i latem czy jesienią. Warto regularnie sprawdzać stan pędów i w razie potrzeby skracać je. Przy czym pierwsze cięcie warto wykonać, gdy nie będzie już przymrozków, na przykład na początku marca. W tym okresie pędy będą mogły szybko się zregenerować. Z kolei cięcia formujące są potrzebne przeważnie na początku lata oraz w okresie od sierpnia do września. Jeśli chcesz, aby krzewy ozdobne na żywopłot miały identyczną wysokość, nad jego górną krawędzią rozciągnij sznurek i skróć rośliny zgodnie z linią wyznaczoną przez niego.
Bez względu na to, jak duży w swoim ogrodzie masz żywopłot, jego formowanie znacznie ułatwią specjalne nożyce. Dzięki nim przytniesz zarówno mniejsze pędy i liście, jak również grubsze gałęzie. Sprzęt pozwoli ci szybko wykonać wszelkie niezbędne prace. Przy czym wysokie krzewy na żywopłot warto formować za pomocą nożyc z wysięgnikiem. Pamiętaj, aby regularnie wykonywać olejowanie i ostrzenie nożyc do żywopłotu, gdyż ułatwi to skracanie roślin.
Sprawdź, jak naolejować i jak naostrzyć nożyce do żywopłotu .
Źródła:
https://kb.pl/rosliny/zywoplot/zywoplot-szybko-rosnacy-5-najszybciej-rosnacych-krzewow-zywoplotowych/
https://www.extradom.pl/porady/artykul-zalecane-zasloniecie-zielenia-od-glownej-ulicy-w-wiekszym-ogrodzie-co-warto-wiedziec
https://www.agardina.pl/aktualnosci5/jak.sadzic.i.pielegnowac.zywoplot.oraz.kiedy.go.przycinac
https://www.kaercher.com/pl/home-garden/poradnik-zastosowan/przycinanie-zywoplotu-co-warto-wiedziec.html
-Artykuł sponsorowany