Szacuje się, że z niepłodnością zmaga się nawet co piąta para w Polsce. Refundacja in vitro z budżetu państwa to odpowiedź na ten znaczący problem. Program działa już od ponad połowy roku i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, ale też skutecznością. Dzięki refundacji, marzenia o rodzicielstwie mają realną szansę na spełnienie. O sukcesie świadczą chociażby liczby uzyskanych ciąż, jakie odnotowano u realizatorów programu, do których należy także Klinika Bocian w Poznaniu.
Refundacja in vitro w Polsce
Kliniki Bocian w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie oraz Warszawie należą do ośrodków leczenia niepłodności, realizujących program refundacji in vitro. Dzięki temu, że placówki znajdują się na terenie całego kraju, w dogodnych lokalizacjach – zgłaszają się do nich zarówno mieszkańcy większych miast, jak i mniejszych miejscowości, a nawet wsi. Zainteresowanie możliwością finansowania całej procedury z budżetu państwa jest naprawdę duże, zatem liczba uzyskanych ciąż będzie wzrastać. We wszystkich placówkach Klinik Bocian realizujących program od momentu jego uruchomienia tj. 1 czerwca 2024 do końca ubiegłego roku, potwierdzono ponad 1800 ciąż. Kolejni pacjenci są już w trakcie procedury. Do kliniki na wizyty kwalifikacyjne codzienne przychodzą też nowe pary, zgłaszające chęć uczestnictwa w programie.
Jak zakwalifikować się do programu?
Zgłoszenie się do programu refundacji in vitro wcale nie jest trudne. Wystarczy udać się do wybranego ośrodka wspomaganego rozrodu, będącego realizatorem programu i zgłosić chęć uczestnictwa w programie. Natomiast, aby się do niego zakwalifikować należy spełniać kryteria medyczne, wieku i statusu związku. Refundacja in vitro skierowana jest do par, u których stwierdzono bezwzględną niepłodność oraz par, które nieskutecznie leczyły się z powodu niepłodności przez okres minimum dwunastu miesięcy. Z finansowania procedury in vitro mogą skorzystać także osoby, posiadające już zamrożone zarodki oraz pary, które mierzą się z niepłodnością wtórną, posiadające już dzieci. Pary muszą być w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu. Osoby spełniające powyższe kryteria – muszą również mieścić się we wskazanym przez Ministerstwo Zdrowia przedziale wiekowym. Jeśli chodzi o kobiety – górna granica wieku w przypadku in vitro z wykorzystaniem własnych komórek rozrodczych lub dawstwem nasienia wynosi 42 lata, a w przypadku in vitro z dawstwem oocytów lub zarodków - 45 lat. Sytuacja mężczyzn jest prostsza, ponieważ niezależnie od podejmowanych działań – górna granica wieku wynosi zawsze 55 lat. Ważnym punktem kwalifikacyjnym jest też ubezpieczenie wramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Pary korzystające z dawstwa muszą również otrzymać zaświadczenie od psychologa, co jest związane z gotowością do rodzicielstwa niegenetycznego.
Finansowanie procedury in vitro – zakres refundacji
Uczestnicy programu mogą skorzystać z finansowania maksymalnie 6 indywidualnych procedur in vitro, w tym:
· do 6 cykli z dawstwem zarodków,
· do 4 cykli z użyciem własnych komórek rozrodczych lub nasieniem dawcy,
· do 2 cykli z komórkami jajowymi dawczyni.
Przewidziany w projekcie budżet obejmuje również możliwość zabezpieczenia płodności u pacjentów onkologicznych, umożliwiając im zamrożenie komórek jajowych, jak i nasienia przed rozpoczęciem leczenia lub w trakcie jego trwania. Dzięki temu, po zakończeniu terapii, osoby te będą mogły zrealizować swoje marzenia o rodzicielstwie.
Klinika Bocian w Poznaniu – realizator programu in vitro
Osoby, które zainteresowane są leczeniem w ramach refundacji in vitro, w woj. wielkopolskim mogą zgłosić się na przykład do Kliniki Bocian w Poznaniu. Placówka w stolicy wielkopolski mieści się przy ul. Dąbrowskiego 77a. Można się z nią skontaktować dzwoniąc pod numer tel. +48 61 635 00 55. Więcej szczegółów na temat placówki można znaleźć tutaj: https://klinikabocian.pl/kontakt/Poznan.