Tradycją Jazzonaliów jest Makroregionalny Konkurs Improwizacji Jazzowej. Tym razem uczestniczyło w nim 13 uczniów szkół muzycznych II stopnia z województw: wielkopolskiego, łódzkiego i śląskiego.
Zwycięzcą Makroregionalnego Konkursu Improwizacji Jazzowej został Kamil Wrona (fortepian) ze szkoły muzycznej w Łodzi, drugie miejsce zajął Nikodem Kluczyński (kontrabas) z Poznania, a trzecie Mateusz Kaszuba (fortepian), również z Poznania.
Umiejętności uczniów oceniali w tym roku Maciej Fortuna i Zbigniew Wrombel z Akademii Muzycznej w Poznaniu, Maurycy Wójciński z Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Paweł Zielak z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie.
Dziś w koncercie Konin Meets Hénin-Beaumont wystąpią muzycy z Konina i z miasta partnerskiego. Muzycy z Hénin-Beaumont zagrają po raz pierwszy. Konin reprezentować będą comba Pawła Zielaka i Szymona Wieczorkiewicza, big-band pod dyrekcją Krzysztofa Pydyńskiego oraz zespół złożony z pedagogów specjalności jazzowej. Początek o 18.00.
Kolejny dzień (19maja) to koncerty królowej jazzu Urszuli Dudziak, laureatki tegorocznego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych oraz Adama Bałdycha, który łamie bariery wiolinistyki i wyznacza dla niej nowe ścieżki.
Kolejna energetyczna artystka, która na scenie pojawi się 20 maja, to Maria Sadowska, z którą rozmawialiśmy przed jej wizytą w Koninie. Co powiedziała o projekcie „Jazz na ulicach”?
– Podczas tegorocznej odsłony konińskich Jazzonaliów zaśpiewa Pani piosenki z płyty „Jazz na ulicach”. Nie brakuje na niej tanecznych utworów. Czy jest szansa, że poderwie Pani koninian do tańca? Jak wyglądają koncerty z tym materiałem?
– Jesteśmy w trakcie ostatniej już trasy z materiałem „Jazz na ulicach”, w Koninie będzie to jedna z ostatnich możliwości zobaczenia tego koncertu. Liczę, że jak na wszystkich koncertach gdy wejdziemy w tę jego taneczną część, publiczność zostanie z nami w tym nastroju do końca! Zapewniam, że będzie energetycznie i przebojowo bo jazz serwowany przez nas to idealna muzyka do tańca.
–Na krążku „Jazz na ulicach”, obok bardzo energetycznych kompozycji, są także piękne ballady. Które utwory są Pani bliższe?
– W jazzie piękne jest to, że nie musimy się ograniczać i tak jak Pan zauważył na albumie jest kilka ballad, choć w okresie, w którym tworzyłam ten materiał byłam pełna pozytywnej energii i zależało mi na tym, aby zarazić nią ludzi. To się chyba udało bo zagraliśmy mnóstwo koncertów, a płyta trafiła do wielu odbiorców uzyskując status Złotej Płyty.
– To będzie kolejna Pani wizyta w Koninie. Z tego co pamiętam, w 2015 roku była Pani jurorką naszego Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca. Wcześniej także Pani na nim występowała. Miło wspomina Pani czas spędzony w Koninie?
– Szczególnie pamiętam specjalny koncert przygotowany wspólnie z Chorem Viribus Unitis, przełożony na język migowy. To było wielkie, bardzo ważne dla nas wszystkich wydarzenie, niezapomniane przeżycie.
Cały wywiad z Marią Sadowską w najbliższym wydaniu Przeglądu Konińskiego
24. Jazz festiwal Jazzonalia zakończy się w niedzielę 21 maja. To czas dla najmłodszych. Projekt Jazzowo-bajkowo to spotkanie z muzyką z filmów i bajek. Na koncercie pojawią się ulubione przez dzieci, znane także rodzicom melodie z bajek i filmów w jazzowych aranżacjach. Nie zabraknie wspólnych zabaw, gry na instrumentach i śpiewu. Początek o 12.00.