„Cyberzagrożenia”
oraz „Prywatność w Internecie – prawda czy mit” to dwa główne zagadnienia debaty,
która odbyła się w Zespole Szkół Technicznych w Turku. Swoją tematyką wpisała
się w ogólnopolską kampanię „Dzieciństwo bez przemocy”.
Wśród prelegentów znaleźli się m.in. kierownik Referatu do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Turku asp. Paweł Sadłowski, który przybliżył młodzieży, czym tak naprawdę są cyberzagrożenia i jak zachować się w sytuacjach, kiedy padnie się ofiarą takich przestępstw.
Kiedy nadszedł czas na omówienie konsekwencji prawnych cyberprzestępstw, prokurator Nikola Baranowska opowiedziała, jak wygląda odpowiedzialność prawna za czyny noszące znamion przestępstw. Prokurator rejonowa w Turku zwróciła uwagę na oszustwa związane z dostępem do globalnej sieci, konsekwencjach niewłaściwego korzystania z telefonów komórkowych i Internetu.
Jak zachować się w sytuacji kiedy staniemy się ofiarą przemocy w Internecie ? Jak możemy pomóc i gdzie szukać pomocy w sytuacji, kiedy nasza koleżanka/kolega zmierzą się z taką sytuacją, o tym opowiadała psycholog Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Turku Anetta Pęczak.
Zwieńczeniem była promocja zawodu policjanta. To zagadnienie młodzieży przybliżyła p.o. zastępcy naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Turku podkom. Marzena Kwaśna. Uczestnicy debaty otrzymali ulotki informacyjne, a następnie przyszedł czas na zadawanie pytań w celu rozwiania wszelkich wątpliwości.
na