Kolejny zakaz zbliżania się do ofiary przemocy domowej i jej otoczenia nałożyli konińscy policjanci. Tym razem na 55-latka, który groził swojej żonie śmiercią.
Z ustawy antyprzemocowej skorzystali tym razem policjanci z Komisariatu Policji w Rychwale. Do funkcjonariuszy zgłosiła się 40-letnia kobieta, która poinformowała, że jej mąż grozi jej śmiercią. Mundurowi po przybyciu na miejsce i ocenie sytuacji zatrzymali 55-latka. Mężczyzna spędził noc w policyjnym areszcie.
Na sprawcę przemocy policjanci nałożyli nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, a także zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej oraz zakaz kontaktowania się z nią przez najbliższe 14 dni.
Od początku tego roku w Koninie i powiecie konińskim takich nakazów i zakazów policjanci wydali już 75. Zgodnie z Ustawą antyprzemocową, która zaczęła obowiązywać od listopada 2020 roku, sprawca przemocy, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, po wydaniu nakazu przez policjantów, musi bezzwłocznie opuścić mieszkanie oraz otrzymuje zakaz zbliżania się do niego. Uprawnienia do wydania nakazu zostały przyznane policji oraz Żandarmerii Wojskowej. Nakaz obowiązuje przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może przedłużyć ten okres.
Dla przypomnienia!
Policjant ma prawo wydać nakaz lub zakaz: podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu; w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy domowej (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą domową, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).
W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu policjanci są zobligowani do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy są one respektowane. Za niestosowanie się osoby do wydanego przez policję zakazu lub nakazu, kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.
na