Ruszyła III edycja plebiscytu „Łączy nas WIELkopolskiE”! Jego celem jest docenienie projektów, które zostały dofinansowane z Funduszy Europejskich. Głosować można w czterech kategoriach i tak się składa, że trzy nominowane projekty zostały zrealizowane w Koninie i okolicach.
Cztery kategorie, dwadzieścia projektów – to wyjątkowa edycja plebiscytu, ponieważ Fundusze Europejskie są z nami już od 20 lat! Swoje głosy, po jednym w każdej kategorii, możesz oddać online od 15 do 28 maja na stronie internetowej: laczynas.wielkopolskie.pl. Głosować możesz codziennie aż do zakończenia plebiscytu.
Poznaj nominowanych z Konina i okolic
W kategorii „Łączy nas architektura i kultura” nominowany został projekt Gminy Miejskiej Turek, czyli renowacja zabytkowych polichromii w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa (NSPJ) i przebudowa ratusza na potrzeby ekspozycji mehofferowskiej. Pozwala on przyjrzeć się jednemu z ważniejszych artystów działających w okresie Młodej Polski. Józef Mehoffer był malarzem, witrażystą i grafikiem, który zdobył uznanie także poza granicami kraju. Jednak to tutaj, w Turku, otrzymał honorowe obywatelstwo, a jego polichromie, obrazy i projekty witraży można podziwiać w kościele neogotyckim górującym nad miastem.
„Łączy nas dobry klimat” to druga kategoria, w której nominację otrzymał projekt zrealizowany, tym razem przez Miasto Konin. To prawdziwa zielona rewolucja! Mieszkańcy i przyjezdni mogą korzystać z 12 nowych autobusów o napędzie hybrydowym i elektrycznym, odnowionego ciągu pieszego i pieszo-rowerowego, nowych wiat przystankowych oraz stojaków na rowery.
Wychodząc daleko poza Konin – nominacja w kategorii „Łączą nas badania i rozwój” trafiła do powiatu wrzesińskiego za rozwój szkolnictwa zawodowego. Efektem jest m.in. rozbudowa Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni oraz Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysłowicach. To jedna z nielicznych placówek, która kształci nie tylko uczniów szkół zawodowych, ale także dorosłych poszukujących pracy. Oferta kierowana jest także do start-upów i uczelni.
Projekty, które zmieniają Wielkopolskę
W Wielkopolsce zrealizowano wiele projektów, które sprawiły, że życie w tym regionie stało się po prostu łatwiejsze. Dzięki innowacjom firmy zyskały dostęp do nowoczesnych technologii, co pomogło im zwiększyć konkurencyjność i uznanie na zagranicznych rynkach. Nowoczesne zdobycze nauki wykorzystano także w medycynie. Robotyka chirurgiczna, o której 20 lat temu nawet nie śniliśmy, poprawiła jakość leczenia i zwiększyła bezpieczeństwo pacjentów. Natomiast inwestycje w kulturę i odnowienie przestrzeni publicznych ożywiły lokalne społeczności i pomogły pielęgnować kulturalną tożsamość Wielkopolski. Ożywiła się również cała sfera społeczna – od inicjatyw aktywizujących dzieci i młodzież, po seniorów.
To tylko mały ułamek nominowanych w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”. I jedynie fragment pozytywnych zmian, które ze sobą niosą. Projekty pochodzą z całej Wielkopolski, od infrastrukturalnych po społeczne.
To 20 projektów, które pokazują skalę działania Funduszy Europejskich przez 20 lat. Nowe szkoły, które kształcą specjalistów, miejsca przeznaczone dla dzieci i seniorów, dostęp do medycyny i przyjazny środowisku transport. Teraz pora docenić projekty, które zmieniają Wielkopolskę!
Jeszcze nie wiesz, na kogo zagłosować? Wejdź na laczynas.wielkopolskie.pl, poznaj nominowanych, zaznacz jeden projekt w każdej kategorii i trzymaj kciuki za faworytów!
Fb @FunduszeEuropejskiedlaWielkopolski
IG @fundusze_eu_dla_wielkopolski
LinkedIn @Fundusze Europejskie dla Wielkopolski