Wystawa najnowszych prac twórcy z Posoki Jana Sznajdra zatytułowana „IDIOMY” prezentuje liryczny ton artysty, prywatną mitologię, autonomiczne rozumienie piękna. Prace formalnie odwołują się do „zfragmentaryzowanej antyformy”, w historii sztuki przypisywanej estetyce wzniosłości.
Na wystawie zobaczymy 15 najnowszych prac Jana Sznajdra, które stanowią rodzaj wewnętrznego pejzażu artysty.
Na wernisaż zapraszamy w piątek 10 maja o 18:00 do Galerii CKiS Wieża Ciśnień (wstęp wolny). W kolejnych dniach obowiązuje bilet w cenie 7 zł, do kupienia w kasie DK Oskard, na miejscu w Wieży, a także online (w soboty wejście bezpłatne).
Zapraszamy również do lektury tekstu kuratora Wieży Ciśnień Roberta Brzęckiego nt. twórczości Jana Sznajdra.
O artyście:
Jan SZNAJDER – ur. w 1933 r., poeta, malarz, rzeźbiarz, pisarz. W 1959 roku ukończył Studium Plastyczne w Warszawie, w pracowni prof. Mariana Tomaszewskiego. Był członkiem grupy plastyków „Nałęczów ‘56”. Wystawiał w Warszawie, Tarnowie, Pułtusku, Płocku, Sandomierzu, Poznaniu i wielokrotnie w Koninie. Instruktor zajęć plastycznych w b. Domu Harcerza w Koninie i Konińskim Domu Kultury.
Autor książek: „Szkło bolesne – wspomnienia więzienne”, Apeks, Konin 1997; „Dopowiadanie obrazu” wybór wierszy, Apeks, Konin 1998; „Na obraz i podobieństwo”. Teksty w publikacjach zbiorowych „W złowieszczych murach Rawicza i Wronek”, Poznań 1995; „Powrót do Wronek”, Wronki 1995.
W dawnym dworku na Posoce zorganizował prywatne muzeum sztuki ludowej. Przez lata zbierał rzeźby twórców z całej Polski, głównie z południowych ich regionów oraz rzeźby o treściach sakralnych z okolic Żywca, Sierpca, Kielc, Powidza.
Odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.