Do Liśca Wielkiego przyjechały przedstawicielki KGW ze Starego Miasta, Grodźca, Rychwała, Rzgowa i Goliny. Podczas forum mówiono o wsparciu oferowanym przez samorząd województwa wielkopolskiego. – Chciałbym zacząć od ważnej informacji dla tej części powiatu konińskiego. Miałem przyjemność podpisać umowę z zarządem Lokalnej Grupy Działania „Solidarni w Partnerstwie”, która swoim zasięgiem obejmuje właśnie tę część powiatu na kolejną perspektywę unijną na funkcjonowanie, ale również na wdrażanie strategii rozwoju, która została przygotowana. To jest kwota trochę ponad 3,5 mln euro na tę perspektywę – mówił wicemarszałek Krzysztof Grabowski. Wyjaśniał, że LGD jest w Wielkopolsce 30 i swoim zasięgiem obejmują całe województwo. – Te 3,5 mln euro w przypadku LGD „Solidarni w Partnerstwie” będą wdrażane na tym obszarze. Chcemy podkreślić państwa rolę jaką spełniacie na co dzień. Dzisiaj Irena Wojciechowska, lokalna działaczka, liderka LDG Puszczy Noteckiej, powie o tym co u niej się zadziało, to może być inspiracją dla państwa. Mamy też pewne propozycje, z których możecie państwo skorzystać – wyjaśniał.
Mówił o konkursach organizowanych samorząd województwa, gdzie można zdobyć dofinansowanie na różne projekty. – Dzisiaj rano na posiedzeniu zarządu województwa został ogłoszony nabór w ramach konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś” na 2024 rok. Od 2012 roku, od momentu kiedy objąłem nadzór nad tym programem, ten fundusz każdego roku rośnie. Wymyśliłem sobie czwarty konkurs skierowany wprost do KGW. To będą pieniądze na konkretne państwa pomysły i działania, żebyście poczuli, że samorząd województwa was wspiera – mówił. Jak podkreślał, od kilku lat realizowany jest program zapobiegania marnotrawstwu żywności. – Kilka lat temu, kiedy ten program uruchamialiśmy, sam miałem wątpliwości, czy jest potrzebny. Ale to problem ogólnoświatowy. W Polsce każdego roku w śmietniku ląduje 5 mln ton żywności. W Wielkopolsce 10 procent tego – pół miliona ton żywności – ląduje w śmietniku. W ramach tego programu jest również konkurs związany z zakupem Małych Mobilnych Kuchni Warsztatowych. Właśnie KGW dokonują takich zakupów. KGW są bardzo aktywne w czasie dożynek, festynów. Dlaczego nie skorzystać z takiej formy wsparcia? – mówił Krzysztof Grabowski.
Celem spotkania było przedstawienie wsparcia samorządu województwa wielkopolskiego dla Kół Gospodyń Wiejskich, wzajemna wymiana dobrych praktyk oraz integracja liderek lokalnych społeczności. Spotkanie zainicjował Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. Organizatorem było Wielkopolskie Samorządowe Centrum Rozwoju Wsi w Sielinku, oddział w Koninie.