Trening motoryczny to w uproszczeniu indywidualny, długofalowy plan treningowy. Jego celem jest poprawa czynności motorycznych w możliwie jak najkrótszym czasie. Trening motoryczny często towarzyszy rehabilitacji. Może być stosowany jako profilaktyka zdrowia i formy. Najczęściej jest ustalany przez trenera w konsultacji z lekarzem lub na podstawie wyników badań. Opracowaniu planu towarzyszy wywiad oraz wybrane konsultacje lekarskie, które możesz umówić za pośrednictwem https://enelsport.pl/.
Filary treningu motorycznego stanowią trzy podstawowe elementy: dieta, trening i odpoczynek. Dieta musi być skomponowana tak, aby dostarczać ciału składników niezbędnych do rozbudowy i regeneracji mięśni oraz utrzymania energii podczas wysiłku. Odpoczynek pozwala zregenerować siły i odbudować organizm po treningu. Ważna jest odpowiednia ilość snu oraz odpoczynek w trakcie dnia.
Trening może wyglądać inaczej dla każdej dyscypliny. Zawsze posiada jednak pewne cechy wspólne. Jest to poprawa podstawowych czynności motorycznych organizmu takich jak:
Najważniejsze z nich stanowią szybkość, siła i wytrzymałość, które mają znaczenie w każdym sporcie. Rozwój tych cech wpływa także na ogólną wydolność i kondycję organizmu:
Trening motoryczny jest przeznaczony dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i dieta pozwalają wzmocnić słabe strony oraz mogą być stosowane profilaktycznie w trosce o kondycję i wydolność organizmu. Metodę treningu motorycznego wykorzystuje się także podczas rehabilitacji po przebytych urazach. Poprawa motoryki może polepszyć wyniki sportowe oraz zmniejszyć ryzyko urazów. Sprawia, że jesteśmy po prostu lepiej przygotowani do uprawiania danej dyscypliny sportowej.
Jak wspomnieliśmy na początku tekstu, trening motoryczny ma cechy treningu personalnego. Jest układany dla danej osoby w celu osiągnięcia konkretnych rezultatów. Przed opracowaniem go i rozpoczęciem należy wykonać podstawowe badania lekarskie oraz testy. Wśród nich znajdują się m.in. FMS, czyli test zakresu ruchu oraz test zdolności motorycznych. Pozwala to na lepsze opracowanie strategii i dopasowania jej do potrzeb organizmu sportowca.