„Teleszyna al. Tereszyna al. Pisa, rzeka, lewy dopływ Warty, wypływa pod wsią Głuchów, w pow. tureckim, płynie przez obszary wsi: Dobra, Żeronice, Przykona, Psary, wpada do Starej Warty z lewego brzegu pod Słomowem, ubiegłszy 3 1/2 mil”. Tak o rzece Teleszynie pisali autorzy Słownika Geograficznego w XII tomie z 1892 roku.
Taki obraz Teleszyny zmienił się w latach sześćdziesiątych XX wieku. Płynącą leniwie rzeczkę, czasami wysychająca, ale bywało też, że wylewającą zmieniono w kanał zasilający w wodę elektrownię Adamów. Zbudowano w Miłkowicach przepompownię, która zasilała Teleszynę wodą z rzeki Warty.
Kiedy zamknięto elektrownię Teleszyna zaczęła wysychać. Woda nie płynęła już do elektrowni, zasilała już tylko zbiorniki retencyjne w Żeronicach i Przykonie. Nie jest w stanie wypełnić kolejnych powstających na terenach pokopalnianych zbiorników retencyjnych. Dlatego PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin S.A. wystąpiła do PGW Wody Polskie o pozwolenie wodno-prawne na przebudowę Teleszyny.
Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wody Polskie w Poznaniu wydał takie pozwolenie. Zakłada ono kształtowanie nowego koryta rzeki na 29 kilometrze, polegające na likwidacji rur, którymi płynęła woda i odtworzenie dawnego koryta rzeki. Mówi się też o przebudowie i likwidacji urządzeń wodnych. PAK otrzymał także pozwolenie na przerzut wód Teleszyny w obszar odkrywki Adamów w celu zwiększenia zasobów zbiornika Adamów Pośredni.