Przypomnijmy, że temat ten odbił się szerokim echem nie tylko w naszym mieście. Początkowo mowa była, że tym zwrotem, a w skali całego miasta to prawie 15,5 miliona złotych, mieli być obciążeni bezpośrednio mieszkańcy. Miasto i PWiK powoływały się na ekspertyzy prawne.
Zwrot za 1,5 roku
Ostatecznie jednak władze miasta zdecydowały, że spółka nie będzie wystawiała faktur korygujących za półtora roku dla mieszkańców, firm i spółdzielni. – Zrobię wszystko, żeby te dopłaty nie były pobierane – zapowiedział prezydent Piotr Korytkowski. A chodzi o opłaty, które zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego PWiK miałby pobrać od odbiorców za 18 miesięcy od czerwca 2021 do grudnia 2022. Jak informował wtedy magistrat, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie nie odniosło się w terminie do stawek, o których ustalenie zwrócił się koniński PWiK. Sprawa w efekcie trafiła do sądu. Sąd uznał, że racja była po stronie konińskiej spółki. Tym samym PWiK miałby pobrać wstecz różnicę między stosowanymi stawkami z 2018 roku, a tymi, które powinny wejść w życie w 2021.
Sprawą zajmą się radni
Na najbliższej sesji tematem zwrotu opłat za wodę i odbiór ścieków za 1,5 roku wstecz zajmą się radni Konina. Jest projekt uchwały, z którego wynika, że środki do PWiK-u będą przekazywane w ratach z budżetu miasta. W 2024, 2025, 2026, 2027 i 2028 roku po milionie złotych, natomiast w 2029, 2030, 2031 i 2032 po 2 miliony złotych, natomiast w 2033 – nie więcej niż 2 miliony 480 tysięcy złotych. Łącznie wysokość obciążenia budżetu nie powinna przekroczyć 15 mln. 480 tysięcy złotych. – Dopłaty są w pełni uzasadnione i powodują zmniejszenie obciążeń dla finalnego odbiorcy usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie miasta Konina – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały. – Ustalenie dopłat ze wsteczną mocą obowiązującą jest możliwe, gdyż nie stoi na przeszkodzie zasadom demokratycznego państwa prawnego, zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. Uzasadnieniem dla takiego działania jest to, iż dopłaty służą obniżeniu mieszkańcom miasta Konina całkowitej należności z tytułu dostarczanej wody oraz odprowadzanych ścieków (przyznaniu prawa).