Zanim zgłosisz grunt do opodatkowania, na początku ustal,
jak twoja działka została sklasyfikowana w ewidencji gruntów i budynków. Nie
zawsze masz obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości. Grunty sklasyfikowane
jako leśne podlegają pod podatek leśny, natomiast użytki rolne – pod podatek
rolny.
Działki budowlane podlegają pod podatek od nieruchomości.
Taka działka jest nieruchomością gruntową przeznaczoną na cele budowlane, o
określonej powierzchni i kształcie. Posiada dostęp do drogi oraz odpowiednią
infrastrukturę. Jeśli masz taką działkę, pora ustalić, jaki podatek zapłacisz za grunt
w 2023 roku.
Wysokość podatku za grunt ustalana jest na podstawie powierzchni działki oraz stawki podatkowej określonej przez gminę właściwą według miejsca położenia nieruchomości. Każdego roku minister finansów publikuje drogą obwieszczenia stawki maksymalne podatku od nieruchomości – wartości ustalone przez gminy nie mogą ich przekroczyć. Jeśli jednak musisz obliczyć podatek od nieruchomości samodzielnie, dowiedz się przez rozpoczęciem formalności, jakie stawki ustaliła twoja gmina.
Jeśli jesteś osobą fizyczną, wysokość podatku za grunt obliczy za ciebie urząd gminy. Wystarczy, że po zakupie, przejęciu w użytkowanie wieczyste itp. działki złożysz informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych na druku IN-1. W odpowiedzi organ podatkowy prześle drogą listowną decyzję o wymiarze podatku od nieruchomości. Formalności tej nie trzeba ponawiać. Na początku każdego roku urząd wydaje nową decyzję wraz z określonymi terminami płatności poszczególnych rat.
Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku osób prawnych, które wysokość podatku od nieruchomości obliczają samodzielnie. Służy im do tego deklaracja na podatek od nieruchomości na druku DN-1. Składają ją do 31 stycznia każdego roku. Jeśli nabycie gruntu nastąpiło po tym terminie, na dopełnienie formalności osoba prawna ma 14 dni. W deklaracji podatek należy podzielić na 12 proporcjonalnych rat i wpłacać je bez wezwania do 15 dnia każdego miesiąca.
materiał sponsorowany