Czas zatrzymał się na chwilę międzypokoleniowej bliskości i sąsiedzkiego biesiadowania na plaży przy osiedlu Cukrovnia, którego nazwa nawiązuje do tradycji tego miejsca. Mamy z dziećmi i babcie z wnukami odpoczywali na kocykach oraz wyplatali wianki z florystką Esterą Graszą, prowadzeni opowieściami w świat ziół Marty Siwińskiej, zielarki. – Najpiękniejsze były uśmiechy ludzi, bliscy i przyjaciele piknikujący na kocach, dzieci biegające wokół. Te sceny pozostaną w mojej głowie na długo – mówi Marta Siwińska, która zachęcała dzieci do poznania barw i zapachów ziół.
Starosłowiańskie tradycje przybliżyła Iga Janiszewska-Pawlak z Muzeum Okręgowego w Koninie, która zaprosiła dzieci do tworzenia lalek motanek. W tym czasie tatusiowie mogli wziąć udział w zawodach strażackich z synami i popłynąć strażackim pontonem na Jeziorze Pątnowskim, dzięki zaangażowaniu OSP Cukrownia. Okazało się, że czytanie nad jeziorem z Biblioteką Publiczną w Koninie to sama przyjemność. Stoisko pełne książkowych pozycji przyciągnęło miłośników bajek, legend i baśni. – Również zespół Top Dance z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie odkrywał dla nas w tańcu mitologiczny świat. Przyszedł też czas na słowiański koncert, w centrum polany zagrali Tomasz Citak, multiinstrumentalista oraz Malwina Paszek, która zajmuje się m.in. śpiewem tradycyjnym znanym jako „biały głos”. Okazało się, że znamy mnóstwo cudownych ludzi, którzy lubią spędzać czas podobnie jak my, rodzinnie na polanie, przy dobrej muzyce, bezpiecznie i bez pośpiechu. Kolejne osoby chciały zainwestować swoje umiejętności, energię i czas w organizowanie Nocy Świętojańskiej – mówi Sonja Kasiewicz, współorganizatorka wydarzenia. Spotkanie wsparło też Stowarzyszenie Razem dla Łężyna, które zachęciło mieszkańców do stworzenia miejsca rekreacji i integracji w Łężynie – głosowania na duży wniosek nr 4 „Zielony Zakątek” w ramach Konińskiego Budżetu Obywatelskiego.
Po rzuceniu wianków na wodę, wieczór upływał przy trzaskających iskrami ogniskach, rozmowach i dobrej muzyce. Uczestnicy cieszyli się, że tylu znajomych można było spotkać. – Radość dzieci była wspaniała. To narodziny czegoś większego. Ludzie bardzo potrzebowali takiego spotkania i bardzo im się podobało – mówi Marta Sosińska, mieszkanka Łężyna.
O podniebienia biesiadujących zatroszczyli się Andrzej Siwiński z Pasieki Łężyn, serwując miodowe podpłomyki i Koło Gospodyń Wiejskich Honoratka. Partnerzy wydarzenia zadbali, by żadne dziecko nie wyszło z tego święta bez słodkiego i chrupiącego upominku.
„Noc Świętojańską jak za dawnych lat” tworzyło jeszcze wielu mieszkańców Łężyna. – Sami nie dowierzamy, że odwiedziło nas blisko 500 osób. Nasze świętowanie odbyło się bez jakiegokolwiek budżetu. Niech to będzie dowodem na to, że jeżeli ma się chęci to można wiele zrobić. Mamy nadzieję, że nie widzimy się ostatni raz. Cieszymy się, że nasza Noc Świętojańska spotkała się z tak ciepłym odbiorem, dziękujemy za każde dobre słowo, że daliście się zaprosić do słowiańskiego świata i poprowadzić w ten wieczór. Bez was nie byłoby tego klimatu! – mówią organizatorzy.
Świętowanie zakończył taniec w kręgu przy słowiańskiej muzyce, gromkie brawa i słowa gratulacji dla społeczności Łężyna.
(m)
fot. Amelia Siuda-Koszela