Zbliża się wielkimi krokami 43. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie. W tegorocznej edycji wystąpi 2.700 młodych artystów. – Liczba jest imponująca – mówiła Elżbieta Miętkiewska, dyrektor Konińskiego Domu Kultury i jednocześnie dyrektor festiwalu. Wcześniej do naszego miasta przyjeżdżało około 2.500 młodych ludzi.
W Konińskim Domu Kultury odbyła się dzisiaj konferencja poświęcona 43. Międzynarodowemu Dziecięcemu Festiwalowi Piosenki i Tańca w Koninie. W tym roku zaplanowany jest w dniach od 31 maja do 4 czerwca. Ale swoją kontynuację – co jest nowością – będzie miał we wrześniu, bo wtedy zorganizowane zostaną warsztaty dla uczestników, które poprowadzą jurorzy.
1 czerwca o 20.30 na scenie przed Konińskim Domem Kultury wystąpi dla wszystkich festiwalowiczów i mieszkańców Magda Bereda. Natomiast 3 czerwca odbędzie się na placu Wolności koncert galowy, który poprowadzi tradycyjnie już Tomasz Kammel. – Myślę, że kiedyś festiwal wróci tam, gdzie jego miejsce – mówił podczas konferencji Piotr Korytkowski, prezydent Konina. Oczywiście miał na myśli amfiteatr. Nawiązał też do placu Wolności, gdzie od kilku lat odbywa się koncert galowy. Wiele osób też chwali tę lokalizację, bo to przecież serce naszego miasta. Władze miasta podkreślają, że dziecięcy festiwal to jedna z największych marek Konina, o którą trzeba dbać. Wiceprezydent Witold Nowak nawiązał do hasła „Konin tu płynie energia” dodając, że tu „płynie energia piosenki i tańca”.
Podczas konferencji mowa była też o finansowaniu i wspieraniu festiwalu. Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-Słownych, po raz kolejny jest fundatorem nagrody głównej w konkursie wokalnym Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego natomiast przyznało mu 350 tysięcy złotych dofinansowania, które jest najwyższym przyznanym w tym roku w ramach programu Edukacja Kulturalna. Patronat honorowy nad imprezą objął UNICEF Polska, natomiast laureat Grand Prix 43. MDFPiT Konin 2023 otrzyma czek na 1000 euro. Zdobywcy nagrody głównej wręczy go i statuetkę Piotr Kuźniak – wokalista, aranżer i multiinstrumentalista. To członek i solista Poznańskich Słowików. W 1993 po reaktywacji Trubadurów zastąpił Krzysztofa Krawczyka.
A czy organizatorom nie zaszkodziła dyskusja, jaka ostatnio przetoczyła się na temat Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca? Była efektem prac nad Programem Rozwoju Kultury w Koninie na lata 2023-2030. W budżecie Konina zabezpieczono 500 tysięcy złotych, natomiast pozostałą kwotę KDK zdobył z innych źródeł. Łącznie to ponad 2,1 miliona złotych. – Generalnie jeśli chodzi o zdobywanie sponsorów, z roku na rok sytuacja jest coraz gorsza. Firmy odmawiają nie tylko dlatego, że coś słyszały o Programie Rozwoju Kultury czy, że ktoś się komuś nie podoba. To nie miało znaczenia, co sam fakt, że firmy obcinają koszty na promocję, reklamę. Jest coraz mniej tych pieniędzy do pozyskania – mówiła Elżbieta Miętkiewska. Dodając, że podmiotów kultury w mieście, które zabiegają o wsparcie swoich wydarzeń, jest kilka. – Ciągle walczymy o to, żeby zaistnieć na rynku, aczkolwiek jedna firma faktycznie wycofała się, bo usłyszała o zachwianiu marki festiwalu w Programie Rozwoju Kultury. Było to wyraźnie wyartykułowane. Nie do końca chcieli wysłuchać wyjaśnień, jaki cel miały zapisy tego dokumentu – mówiła szefowa KDK.
Warto dodać, że po konferencji w KDK-u prezydent Piotr Korytkowski wraz z zastępcą Witoldem Nowakiem pojawili się w sali widowiskowej, gdzie trwają próby do musicalu „Przypływy”. Premiera w sobotę, 13 maja, natomiast dzień wcześniej odbędą się dwa pokazy dla uczniów konińskich szkół. Na scenie zobaczymy wokalistów Studia Piosenki Estradowej Hit w Koninie prowadzonego przez Mariusza Urbaniaka oraz tancerzy Zespołu Tańca CODA, który działa w KDK.