Główne uroczystości 160. rocznicy bitwy pod Brdowem, z udziałem lokalnej społeczności, zaproszonych oraz biskupa seniora diecezji włocławskiej Wiesława Meringa odbyły się wczoraj, tj. 28 kwietnia.
Pierwszym punktem obchodów był marsz sprzed Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Brdowie na pobliski cmentarz w towarzystwie orkiestry dętej i chóru, w którym udział wzięli licznie zebrani uczniowie, rodzice, nauczyciele, samorządowcy, poczty sztandarowe oraz goście, wśród których byli m.in. poseł Tadeusz Tomaszewski, przedstawiciel wojewody wielkopolskiego Krzysztof Wiśniewski, dyrektor konińskiej delegatury KO w Poznaniu Arkadiusz Chmielewski oraz o. Waldemar Pastusiak i o. Andrzej Błasik.
W uroczystościach wziął udział także biskup senior diecezji włocławskiej Wiesław Mering, który dokonał poświęcenia odnowionych mogił powstańczych i wraz z zebranymi modlił się za poległych powstańców styczniowych, a następnie w sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej przewodniczył mszy świętej koncelebrowanej sprawowanej w intencji powstańców.
Zanim jednak się to stało, dyrektor SP w Brdowie i wójt gminy Babiak przypomnieli historię i pokreślili znaczenie bitwy pod Brdowem. – Mimo że powstańcy bitwę przegrali, są zwycięzcami. A my nie celebrujemy klęski, tylko ich bohaterstwo, odwagę i poświęcenie. Nie poddali się, nie ustąpili. Bitwa trwała cztery godziny i była bardzo krwawa. Według szacunku zginęło około 70 powstańców. Zostali pochowani w zbiorowej mogile. Pułkownik Young jest pochowany w oddzielnej, podobnie jak Karol Libelt. Wszyscy stali się dla nas wzorem poszanowania wartości, jakimi są Bóg, Honor i Ojczyzna – powiedział Dariusz Racinowski. – To było powstanie wielonarodowe, bo przeciw Moskalom stanęli nie tylko Polacy, ale także uciemiężeni Litwini, Białorusini, Ukraińcy. To ponad 1200 bitew i starć. I to powstanie, choć nie było zwycięskie, według historyków było kamieniem węgielnym pod odrodzenie się polskiej niepodległości i suwerenności, którą odzyskaliśmy w 1918 roku. A legendy o tamtym zrywie patriotycznym podtrzymywały ducha narodu. I to jest powód wystarczający, by o takich miejscach i o takich datach pamiętać – powiedział Wojciech Chojnowski.
Druga część jubileuszowych uroczystości odbyła się w sali św. Jana Pawła II, gdzie uczniowie zaprezentowali część artystyczną, a dyrektor Dariusz Racinowski wygłosił odczyt poświęcony formom pamięci i czczenia poległych powstańców przez lokalną społeczność.
Organizatorami jubileuszowych uroczystości była społeczność Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Brdowie oraz samorząd gminy Babiak, przy pomocy druhów OSP i policjantów z posterunku w Babiaku, którzy zabezpieczali trasę przemarszu.